Mark Zuckerberg, zakladateľ sociálnej siete Facebook, ukázal svojim fanúšikom fotografie z datacentra. Veľkosť má ako 6 futbalových ihrísk, využíva prírodné zdroje a zamestnanci sa pohybujú na skútroch.Lokalita a životné prostredie

Len málokto by uhádol, kde sa toto datacentrum nachádza. Ak by ste hádali nejakú priemyselnú zónu či veľkomesto, mýlili by ste sa. Správna odpoveď je mesto Luleå, ktoré sa nachádza na severe Švédska len 70 km od  polárneho kruhu. Teplota sa tu pohybuje dosť nízko, čo sa využíva na prirodzené chladenie tisícov serverov. Okrem toho sa tu využíva elektrina z hydroelektrární, ktoré sú postavené iba neďaleko datacentra.

Pozrite si aj vy fotogalériu, kde sú uložené možno i práve vaše fotky či videá pridané na sociálnej sieti Facebook.

prvy-nakres-datacentraTakto vyzeral prvý návrh datacentra.chodbaV týchto priestoroch pracuje 150 zamestnancovhala

Zamestanci sa po veľej hale presúvajú na skútroch.prepojeniaZariadenie je prehľadné a ľahko prístupné.stare-diskyTakto dopadnú staré disky. Musia byť poriadne zničené, aby neunikli žiadne informácie.vrtulePomocou obrovských vrtúľ sa chladí systém.dizajn-drevoBudove sa snažili dodať aj drevený dizajn, aby zapadla do prostredia.zamestnanciZamestnankyňa Emilie má veľký problém dostať sa do práce autom, keď je vonku -30°C

christer-jonssonServisný technik Christer okrem iného ničí staré disky, aby sa údaje nedostali von.joakim-karlsonJoakim Karslon pracuje ako špecialista mechanických systémov.joel-kjellgrenJeoel pracuje ako manažér centra a je rád, že je súčasťou veľkého komunikačného systému medzi všetkými ľuďmi sveta.linnea-svallforsLinnéa pracuje ako bezpečnostná pracovníčka v centre.max-zavyalovSieťový inžinier Max tvrdí, že všetko vyzerá a pracuje ako referenčný model.

jay-parkKonštruktér a dizajnér datacentra Jay tvrdí, že neexistuje efektívnejšie datacetrum na svete.exterierPohľad na celú budovu zvonka.

Zdroj a Foto: Facebook/Mark Zuckerberg