Antivírusová spoločnosť Eset vydala vážne varovanie. Rýchlosťou svetla sa po Facebooku šíri nový vírus, ktorý kradne profily, užívateľské heslá a infikuje prehliadač. Navyše hneď po tom, ako ukončí infiltráciu vášho počítača, začne sa systematicky rozširovať ďalej prostredníctvom vašich priateľov! Vírus napáda prehliadače Google Chrome a maskuje sa ako už existujúci doplnok!

Medzi užívateľmi sa šíri škodlivý plugin do prehliadača Google Chrome, ktorý je v skutočnosti upravenou verziou inak legitímneho doplnku pre tvorbu obrázku vo forme GIF. Pokiaľ si užívateľ tento plugin stiahne, môže a pravdepodobne stratí kontrolu nad svojím profilom! Takéto varovanie vydalo vedenie spoločnosti Eset.

1

“Útočníci sa pomocou techník sociálneho inžinierstva snažia presvedčiť užívateľov Facebooku, aby si prehrali video, ktoré je najčastejšie nazývané: My first video, My video či Privat video. Po kliknutí na odkaz sa otvorí falošná internetová stránka, ktorá verne napodobňuje Youtube. Namiesto prehrania videa si však vyžiada inštaláciu infikovaného pluginu MY GIF, pod zámienkou, že inak nebude možné video prehrať”, vysvetľuje Miroslav Dvořák, technický riaditeľ spoločnosti.

Jedná sa pritom o veľmi dobre premyslený ťah, nakoľko doplnok My Gif naozaj existuje a využívajú ho milióny ľudí. Za predpokladu, že na tento trik skočíte, stane sa následovné: Vírus infiltruje váš prehliadač, následne prídete o prístupové heslá ku svojmu Facebookovému účtu. Ďalej vírus začne meniť príspevky a statusy vo vašom profile tak, aby nalákal čo najviac vašich priateľov, navyše si začne vyhľadávať celkom nových priateľov a pokúsi sa pod vašim menom infiltrovať aj ďalšie počítače.

Schránka 05

Agresívna vírusová kampaň sa šíri prostredníctvom spamu a infikovaných účtov na Facebooku, pričom je mimoriadne účinná. Pre túto chvíľu sú bezprostredne ohrození používatelia prehliadaču Google Chrome, no je viac ako pravdepodobné, že sa v blízkej budúcnosti pokúsi infiltrovať aj všetky ostatné. Vírus okrem Slovenska stihol napadnúť Českú republiku, celé USA, Kanadu, Austráliu, Veľkú Britániu, Nový Zéland, Rusko, Nemecko a mnoho ďalších krajín…

Zdroj/Foto: retenews24.it, tn.nova.cz, Eset, Facebook

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Alabuk
Šéfredaktor momentálne najrýchlejšie rastúceho portálu pre mladých - FUNmagazín.sk. Je mladý, trochu uhundraný, no vždy pripravený vás zásobovať množstvom videí a zaujímavostí z celého sveta!