Začiatok dlho očakávanej futbalovej udalosti roka sa nezadržateľne blíži a milióny fanúšikov sa už nemôžu dočkať skvelých zápasov, strhujúcich okamihov a emócií, ktoré k futbalovému sviatku patria. Tento rok sa po prvýkrát bude hrať novým systémom, vďaka ktorému sa na záverečný turnaj dostali aj viaceré krajiny, ktoré doposiaľ mohli o tom len snívať. Medzi nováčikov na majstrovstvách Európy patria aj Slováci.Dejisko

Turnaj po tretíkrát v histórii usporiada jedna z veľmocí – Francúzsko. Francúzi zvíťazili vo voľbách nad Talianskom a Tureckom. Turnaj sa bude hrať v 10 mestách, finále sa odohrá na francúzskom národnom štadióne Stade de France, ktorý má kapacitu 81 336 miest.

42

Kedy sa bude hrať

  • otvárací zápas Francúzsko – Rumunsko je na programe 10. júna o 21:00
  • pre Slovensko sa začnú majstrovstvá 11. júna
  • skupinová fáza sa skončí 22. júna
  • vyraďovacia fáza začína 25. júna
  • finále je na programe 10. júla o 21:00

Systém

Po prvýkrát v histórií sa na záverečnom turnaji predstaví až 24 krajín. Turnaj bude mať 2 fázy, a to skupinovú a vyraďovaciu (play-off). V skupinovej fáze sú krajiny rozdelené do 6 skupín (A, B. C, D, E, F) po 4 tímoch. Postup do vyraďovacej fázy budú mať istý všetky tímy umiestnené na prvých dvoch miestach v skupine. Rovnako tak postúpia aj 4 najlepšie tímy z tretích miest. Týchto 16 krajín bude hrať následne tradičné play-off. Víťaz turnaja bude musieť okrem postupu zo skupiny následne vyhrať 4 zápasy vyraďovacej časti.

V prípade, že budú mať 2 tímy (prípadne viac tímov) v skupine rovnaký počet, prvým kritériom, ktoré rozhodne o poradí v skupine, bude vzájomný zápas, následne lepšie skóre, počet strelených gólov, počet inkasovaných kariet a ako posledné kritérium v prípade rovnosti bude postavenie v rankingu UEFA.

Rovnaké kritéria platia aj v prípade tabuľky tímov, ktoré sa umiestnia na 3. mieste vo svojich skupinách (samozrejme, tie vzájomný zápas mať nebudú).

Na turnaji sa celkovo odohrá 51 zápasov.

Základné skupiny

41

Zápasy slovenskej reprezentácie

11. júl o 18:00 : Slovensko – Wales (v Bordeaux)
15. júl o 15:00 : Slovensko – Rusko (v Lille)
20. júl o 21:00 : Slovensko – Anglicko (v Toulouse)

slovakia

Kto je favoritom EURA 2016 ?

V dnešnom futbale ťažko hľadať jednoznačného favorita a v turnaji, akým je EURO, je to ešte komplikovanejšie. Reálnu šancu na titul má hneď niekoľko krajín.

Na titul rozhodne môže pomýšľať obhajca spred 4 rokov – Španielsko, majster Európy z roku 2000 a usporiadateľ tohto šampionátu – Francúzsko, tradične silné Nemecko, či hviezdami z anglickej ligy nabité Belgicko. Šancu na úspech cítia aj reprezentácie, akými sú Anglicko, Taliansko či Chorvátsko. Ak by titul získal niekto iný, bolo by to dosť veľké prekvapenie, no tie sa na veľkých turnajoch dejú, veď len blázon by očakával triumf Grécka v roku 2004 či Dánska v roku 1992.

10

Outsideri turnaja

Každý tím, ktorý sa na EURO prebojoval, musel zvládnuť boje v kvalifikácii (až na Francúzsko) a tak niet pochýb o tom, že každý tím má svoju kvalitu. No predsa, nájdu sa tu papierovo slabšie tímy, ktoré by sa v prípade, že by sa namiesto 24 krajín predstavilo vo Francúzsku len tradičných 16, zrejme nekvalifikovali, resp. ich účasť je prekvapením. Ide predovšetkým o krajiny ako Albánsko, Wales, Maďarsko, Severné Írsko či Írsko. Zaujímavé bude sledovať napríklad počínanie na pohľad outsidera, ktorý svoju skupinu v kvalifikácii dokonca celú vyhral – na Island.

Hviezdy turnaja a vodcovia tímov

Keďže každá krajina má svojho lídra, prípadne aj viacero hviezd, tejto téme sa budeme venovať v samostatnom článku, ktorý vyjde už čoskoro!

Zdroj: wikipedia, gdnonline.com, eurocuplivetv.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba