Do výkopu úvodného zápasu európskeho šampionátu ostáva len pár dní a zo všetkých strán sa už ozývajú ohlasy a prognózy fanúšikov. V redakcii Manmagazin.sk sme sa čo možno najobjektívnejšie a za pomoci názorov viacerých fanúšikov “odborným okom” pozreli na reálne šance na úspech jednotlivých účastníkov a dospeli sme k nasledovnému záveru.Tímy, ktoré nepostúpia zo skupiny

Osem tímov z dvadsaťštyričlennej zostavy, ktorá sa prebojovala na šampionát, si zahrá tri zápasy v skupine. A konečná, vystupovať, ide sa domov! Ktoré to budú, to nik nevie. No my predpokladáme rýchly koniec týchto účastníkov:

Albánsko, Írsko, Maďarsko, Severné Írsko, Slovensko, Švajčiarsko, Turecko, Wales.

O týchto krajinách vo všeobecnosti platí, že ak by sa na EURO kvalifikovalo šestnásť krajín, ako po minulé roky, zrejme by sa do Francúzska nepozreli, resp. mali by to o niečo komplikovanejšie. No keby bolo keby… Sú tu a účasť im už nikto nevezme. Teraz je len na nich (a možno trošku aj na šťastí, bez ktorého by to nešlo), ako so svojou šancou naložia. Ak sa však predsa len niektorým z nich podarí postúpiť, bude to už úspech. Hlavne pre Albánsko či pre Baleov Wales by to bol historický úspech. Naopak, takí Turci či Švajčiari majú zrejme ambície, no fanúšikovia im aktuálne neveria a prognózujú im rýchly koniec.

x03

A čo Slováci, resp. prečo sú zaradení sem?

V žiadnom prípade si nemyslite, že by sme našej reprezentácii nedopriali úspech. Práve naopak. Dúfame, že táto predpoveď bude mať s realitou spoločného čo najmenej. No objektívne si musíme priznať, že na najlepšie európske výbery zrejme nemáme.

S najlepšími sa môže z nášho výberu rovnať len kapitán Marek Hamšík, ktorý má za sebou ďalšiu skvelú sezónu v Taliansku, a zároveň aj v slovenskej repre konečne ukazuje svoje kvality. S prižmúrením oka môžeme pripisovať dostatočnú kvalitu celej defenzíve. Martin Škrtel však nemá za sebou najlepšiu sezónu, no spolu s Petrom Pekaríkom, Tomášom Hubočanom, Jánom Ďuricom či Norbertom Gyombérom môžu vytvoriť pred Matúšom Kozáčikom (príp. Jánom Muchom) pevnú hradbu. Stred poľa už “elitné” parametre dosiahne len ťažko. Juraj Kucka, Viktor Pečovský, Ondrej Duda či Erik Sabo nemôžu Hamšíkovi sekundovať, nie tak ho v prípade problémov nahradiť. Krídelné priestory budú hájiť zrejme Vladimír Weiss s Róbertom Makom. Ak im nevyjde zápas, bude zle-nedobre. No najväčší kameň úrazu má Slovensko na poste hrotového útočníka. Aktuálne nemáme jediného útočníka hodného tímu, ktorý by nám mohol pomôcť bojovať o lepšie umiestnenie. Veterán Róbert Vittek je dávno za zenitom, podobne ako Adam Nemec, ktorý síce Gruzínsku strelil dva góly, no proti Anglicku či Rusku to bude mať podstatne ťažšie, podobne ako Adam Zreľák. A duo Marek Bakoš – Michal Ďuriš za hranice českej ligy nesiaha.

Ostáva nám tak len dúfať, že sa predsa len našim zadarí a zahráme si aspoň štyri zápasy.

Tímy, ktoré vypadnú v osemfinále

Na postup zo skupiny majú, na viac už zrejme mať na EURE nebudú. Koho sme zaradili sem?

Česko, Island, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Švédsko, Ukrajina

Portugalci majú Ronalda, Švédi Ibrahimoviča, Poliaci Lewandowskeho. Najmä títo rozdieloví hráči z týchto reprezentácii robia “osemfinalistov”. Rusi, Ukrajinci či Česi majú zase tímového ducha, ktorý ich môže nakopnúť k skvelým výkonom, hoci hviezdy u nich len ťažko nájdeme. Rumunsko sa prezentuje skalopevnou obranou, ktorá sa podobá na grécku spred niekoľkých rokov a Island žije futbalom, a hoci je to jeho prvý veľký turnaj, má šancu zamiešať karty, veď nie náhodou vyhral kvalifikačnú skupinu pred Českom, Tureckom a Holandskom!
No aj v prípade tejto osmičky krajín to na viac ako osemfinále nevidíme, aj keď jeden nikdy nevie…

Tímy, ktoré to dotiahnu do štvrťfinále

Už sa pomaly, ale isto dostávame k tímom, ktoré sú potenciálnymi kandidátmi na medailové umiestnenie, hoci im zrejme bude krok chýbať.

x02

 • Anglicko – hoci sú Angličania odjakživa považovaní za favoritov, od MS 1966 nezaznamenali jediný úspech! A to vždy mali v zostave niekoľko hviezd. Teraz majú spoľahlivého brankára, stabilnú defenzívu i kvalitný útok, ktorý bude viesť skvelý Harry Kane. Napriek tomu to ale asi na záverečné boje o medaile stačiť nebude.
 • Chorvátsko – jediný juhoslovanský štát disponuje možno najlepšou zálohou v Európe (Kovačič – Modrič – Rakitič), ktorú dopĺňa skúsená defenzíva a skvelý Mandžukič na hrote. Do štvrťfinále by to mali Chorváti dotiahnuť. Či aj ďalej, to je otázne.
 • Rakúsko – možno prekvapivé, no vzhľadom na to, čo predvádzal kedysi sotva priemerný štát v kvalifikácii, pochopiteľné. Rakúsko ťahá David Alaba, no nie je to len o ňom. Huth, Wimmer, Arnautovič, Junuzovič či Janko sú hráči, ktorí môžu Rakúsko dotiahnuť ďaleko.
 • Taliansko – ani Taliani to tentokrát zrejme nedotiahnu tak ďaleko, ako by chceli. Tomuto tradičnému účastníkovi bojov o najvyššie priečky trošku chýbajú rozdieloví hráči, ktorí by ich pasovali do role horúcich kandidátov na titul. Buffon sa tak trofeje z EURA nedočká.

Najväčší favoriti EURA 2016:

 • Nemecko – medailista z ostatných dvoch ME a štyroch MS má generáciu, ktorá právom môže pokukovať po tých najvyšších métach. Na pozícii brankára má zrejme najlepšieho brankára sveta, Manuela Neuera. A v poli má kvalitného hráča na každom poste, veď mená ako Hummels, Boateng, Khedira, Ozil, Muller, Gotze, Reus či Kroos sú hviezdami prvej veľkosti. No v konečnom hodnotení sme sa zhodli, že ani to nebude na titul stačiť a predpokladáme nemecký pád v semifinále.
 • Španielsko – európski šampióni z rokov 2008 a 2012 sa pokúsia o hattrick. No podľa nás len pokúsia a roky španielskej nadvlády sa stanú minulosťou. Je pravdou, že stále je prakticky celá zostava Španielska tvorená hráčmi španielskych veľkoklubov, doplnená o hviezdne mená z Premier League. No mená tituly nevyhrávajú. Papierovo majú Španieli možno najsilnejšiu zostavu zo všetkých, ktorá má zároveň aj dostatok skúseností z veľkých zápasov, čo ich pasuje do role kandidátov na zlato, no podľa nás podobne ako Nemci padnú v semifinále.
 • Belgicko – po rokoch plných sklamaní, keď sa Belgicko prestalo objavovať na veľkých turnajoch, má táto krajina vo svojich radoch zlatú generáciu, ktorá bola čiernym koňom už na MS 2014, kde vypadla vo štvrťfinále. Prakticky celú základnú zostavu by dokázali Belgičania zostaviť len z kvalitných hráčov z Anglicka (Courtois, Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen, Fellaini, Dembelé, Lukaku, De Bruyne, Benteke či Hazard). To hovorí samé za seba. Títo hráči majú za sebou veľa ťažkých zápasov, sú zvyknutí na tlak, zároveň však majú hlad po úspechoch, veď poslednú medailu z EURA si nikto z hráčov nepamätá. Titul by nás neprekvapil a ak získa zlato nejaká  krajina, ktorá ju ešte nezískala, bude to práve Belgicko. My im prognózujeme 2. miesto.
 • Francúzsko – tak toto sú pre nás kandidáti na titul číslo jeden. Francúzi sú doma a po “slabšom” desaťročí sú opäť pripravení sláviť veľký úspech. Majú na to všetky predpoklady. Samozrejme, doma bude na nich vyvíjaný enormný tlak, no voči tomu sú títo hráči odolní. Hoci útok sa musí zaobísť bez škandálov zmietaného Benzemu a defenzíva bez zraneného Varana, sila Francúzska je obrovská. Kapitán Hugo Lloris je istotou v bráne, o kvalitu v poli sa budú starať hráči ako Pogba, Payet, Kanté, Matuidi či Sagna a brániť ofenzívne výpady Martiala, mladíka Comana či Griezmanna v spolupráci so stredom poľa hovoria pre nás jasnou rečou – Francúzi si idú po zlato!x01

A aké dávame tímom šance na titul ?

 • 35 % – Francúzsko
 • 25 % – Belgicko
 • 20 % – Španielsko
 • 10 % – Nemecko
 • 5 % – Anglicko
 • 5 % – niekto iný

Zdroj: wikipedia, Facebook, bbc.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba