Myslíte si, že požívanie narkotík nemôže mať svoju etiketu? Čo by nemohlo :-). Aj keď pri konzumácii drogy akou je kokaín, zrejme nemôžete urobiť veľa chýb. Pozrime sa však na to bližšie.Najskôr si, prosím, ujasnime fakt, že kokaín je zlý. Je to vysoko návyková látka a napriek tomu, že sa po nej cítite tak skvelo, v zásade nie je pre vás príliš zdravá. Tento fakt však môžete celkom elegantne zneužiť a založiť na ňom svoju stratégiu konzumácie tejto drogy v spoločnosti.

Ku zlej etike konzumácie kokaínu napríklad patrí to, že by ste svojmu kamarátovi žobroňujúcemu o drogu vyšňupali jeho lajnu a spotrebujete koks sami pre svoj pôžitok. Môžete totiž prehlásiť, že ste tak vlastne urobili pre jeho dobro a že budete riskovať radšej svoje vlastné zdravie. Ak už žiaden kokaín nezvýši, bude predsa pre neho ťažšie zničiť si zdravie, stať sa psychopatom, dostať srdcovú slabosť alebo zomrieť na predávkovanie.

01

Napriek tomu, že je kokaín vysoko zdraviu škodlivý, zdá sa, že na niektorých ľudí nemá skoro žiaden vplyv. Hlavne známí, ktorí by mohli pomôcť vašej začínajúcej kariére, nemajú nikdy dosť. Veľmi podobné je to u zabehnutých hudobníkov a hercov. O politikoch ani nehovorme, prípad jedného nášho ministra spojeného s kokaínom sa zatiaľ stále neobjasnil. A myslíme si, že to je iba špička ľadovca. Samozejme, biela špička, poriadne bieleho ľadovca :-).

Businessman smoking a jointZahoďte konečne predsudky voči húličom! Nie sú to feťáci žijúci v “doupje”!

Kokaín zrejme nijako škodlivo vôbec nepôsobí ani na modelky či modelov. Účinky na bežnom smrteľníkovi si však všimnete okamžite. Poznali sme jedného muzikanta, ktorý obchádzal kluby a diskotéky, len aby mu niekto dal lajničku zadarmo. Časom sa z neho stal nebezpečný psychopat. Každý užívateľ sa ale zrejme z času na čas stretne so situáciou, kedy si nie je istý, či postupuje podľa zásad slušného chovania. Tu je preto náš názor na etiketu užívania kokaínu:

Ako sa kokaín podáva?

Zásadne nevyťahujte kokaín niekde pri bare na diskotéke. Nazbiera sa totiž viac záujemcov, ako by mohla vaša zásoba vo vrecku zvládnuť. Taktiež sa môže stať, že ponúknete iba niekoho a na iného zabudnete, čo by mohlo mať za následok okamžitý odbytok vašich priateľov. Ešte že na Facebooku nie je možnosť „stať sa nepriateľmi“, to by bola asi okamžitá reakcia. Alebo by ste mohli dostať cez držku napríklad fľaškou od šampusu a do týchto krízových situácií sa nechceme dostať. Sme predsa slušne vychovaní konzumenti kokaínu. Správne by ste mali povedať: „Prepáčte, ale musím ísť na toaletu, rovnako ako Peter, Ivan, Rišo a Julka. Ale Janči, Mirec a Miška nemusia.“ Ak chcete  ponúknuť kokaín napríklad iba Julke, pretože by mohla zabezpečiť vystupovanie vašej kapely v televízii, ale nechcete zbytočne míňať váš vzácny kokaín pre Petra či Ivana, povedzte jednoducho „Chlapci, prepáčte, ale teraz musíme s Julkou na toaletu, aby mi ho vyfajčila.“ Verte nám, kým to tým dvom dojde, vy už dávno budete minimálne v Teleráne.

Kedy sa kokaín podáva?

Najväčšie kúzlo na kokaíne je to, že ho môžete konzumovať kedy chcete, v ktorúkoľvek hodinu, cez deň, v noci alebo aj niekoľko dní a nocí po sebe. Veľmi obľúbená doba je tesne pred slávnostnou večerou. Čím slávnostnejšia, tým lepšie. Ďalší obľúbený moment je vtedy, keď dorazí dealer so svojím tovarom. To treba jednoducho osláviť a hlavne vyskúšať, či nás neošidil :P.

03

Kto platí kokaín?

Toto je naozaj ošemetná téma, vyvolávajúca večné diskusie najmä u spotrebiteľov s „šetrílkovskou“ povahou. Podľa niektorých by mal za kokaín platiť hosť ako poďakovanie svojmu hostiteľovi. Podľa iných by to mal byť hostiteľ, ktorý sa má postarať o svoju návštevu. V konečnom dôsledku ale za kokaín platíme všetci tým, že sme nútení počúvať, často aj nechcene, rádiá a sledovať v TV primitívne seriály či show, čím vlastne sledovanosťou a počúvanosťou prispievame sfetovaným hudobníkom a hercom na ich ďalšiu dávku. Aké je vaše obľúbené rádio? Mimochodom, že by pre toto bolo toľko kriku okolo povinných kvót na slovenskú hudbu v éteri?

229Pozri aj: paródia na prípad okolo povinných kvót na slovenskú hudbu v éteri: Iniciatíva za viac slovenského porna 

Ako predstaviť dealera kokaínu?

Toto môže byť naozajstný problém. Je to priateľ? Zamestnanec? Vlastne asi neexistuje dobrý spôsob, ako predstaviť dealera v spoločnosti. V skutočnosti totiž, samozrejme, kokaín nikto nepredáva. Len ho „vašim známym trochu zvýšilo“, a tak boli takí dobrí, že sa podelili a priviezol ho k vám spoločný známy Zoltán, ktorý sa práve vrátil z Albánska, kde bol na výstave turizmu. Takže nikto nie je dealer, ale prenechajú vám ten malý zbytok za cenu, za ktorú by za to zaplatili, čo robí sto euríčiek za ten gramík, ktorý bol Zoli tak ochotný priviesť.

Romantika s kokaínom

Ak dá muž žene kokaín, musí ísť s ním táto žena do postele? Áno. Ak dá žena mužovi kokaín, musí ísť tento muž do postele? Odpovedajte takto: „Sakra, to je už toľko hodín? Musím utekať – zajtra mám ráno niečo dôležité, a ešte k tomu sa necítim nejako veľmi dobre. Môžem si dať ešte jednu lajnu než odídem?“ Pozor ale, ak ste si dali príliš veľa, nepostaví sa vám alebo minimálne nedrží ako by mal.

Ako odmietnuť kokaín?

„Daj si, táto čiara je tvoja! No tááák, nebuď srab, čoho sa bojíš? Je to kvalitka, len si daj uvidíš ako ti bude!“ Ak jednoducho nechcete, povedzte slušne, že si to vážite a ďakujete, ale vážne nebudete, aspoň teraz nie a že veríte, že sa ponúkajúci neurazí, snáď vás taká maličkosť nebude rozdeľovať. On si tú lajnu dá určite rád aj za vás. Takto galantne by sme to nejako odmietli my v redakcii. Je však pravda, že sa nám to zatiaľ nikdy nestalo a ani sme o tom nepočuli ;-).

Varovanie: tento článok je písaný s nadsádzkou a nemá za žiadnych okolností nabádať našich čitateľov na konzumáciu omamných či psychotropných látok.