O elektronických diaľničných známkach sa povráva už dlho, veľmi dlho, naozaj veľmi dlho. Od roku 2017 sa stanú skutočnosťou. Môžete zahodiť žiletky, fény, všetko, čím ste krvopotne odstraňovali neplatné známky z čelného skla. A ako teda za diaľnicu zaplatíte? Čítajte ďalej. 

Ako si známku kúpim, keď si vlastne nič nekúpim?

Možností je viac, jednou z najjednoduchších je kúpa cez elektronický obchod eznamka.sk, na ktorom získate všetky potrebné a detailné informácie, ale môžete si známku aj priamo zakúpiť. Ďalšou z možností je kúpa v automate cez mobilnú aplikáciu alebo aj v predajniach. Namiesto známky však dostanete iba potvrdenie o kúpe, ktoré však pri jazde autom nepotrebujete. Rovnako pri kontrole na diaľnici nepotrebujete žiaden doklad o zaplatení diaľničnej známky.

Ako ma skontrolujú, keď nemám doklad?

Systém bude fungovať automaticky, vyhodnocovaním kamerových záznamov z diaľnic. Polícia už nebude kontrolovať ani zastavovať autá kvôli kontrolovaniu diaľničných známok, túto funkciu preberá Národná diaľničná spoločnosť. Ak je vaše vozidlo zaregistrované v systéme, pokuta vám nepríde, ak nie je, automaticky vám bude zaslaná pokuta za jazdu bez známky. Vozidlo však fyzicky registrovať nemusíte, stačí si iba zakúpiť známku a práve pri kúpe uvediete všetky potrebné informácie o vozidle.

Aké známky bude možné zakúpiť a koľko budú stáť?

Čo sa týka typov diaľničných známok, nezmenilo sa nič. Pre osobné vozidlá ostávajú v platnosti tri základné typy:
– desaťdňová známka v hodnote 10 eur s DPH s platnosťou 10 dní od dátumu zakúpenia,
– mesačná známka v hodnote 14 eur s DPH s platnosťou 30 dní od dátumu zakúpenia,
– ročná známka v hodnote 50 eur s DPH, ročná známka platí štandardne do konca prvého mesiaca nasledujúceho roku. Znamená to, že ak si kúpite 1. 1. 2016 ročnú známku, platí do 31. 1. 2017, ale rovnakú platnosť má aj vtedy, keď si ju zakúpite v polovici roka. Známka teda nemá platnosť rok od zakúpenia, jej platnosť končí v januári nasledujúceho roka.

Čo ďalšie potrebujem vedieť?

Jednou zo zásadných informácií je napríklad, že držitelia preukazov ZŤP stále nemusia platiť za používanie diaľnic. Majú však povinnosť zaregistrovať sa v systéme, aby predišli prípadným pokutám a zbytočnému vysvetľovaniu.

Pri jazde s prívesom môžu nastať dva prípady tak, ako doteraz. Pri hmotnosti do 3,5 tony stačí zakúpiť známku na vozidlo, pri vyšších hmotnostiach je potrebné zakúpiť aj známku pre príves alebo náves.

V prípade, ak by ste z dôvodu sťahovania alebo krádeže poznávacích značiek museli značky vymeniť, známka platí aj naďalej. Hoci sa platnosť či neplatnosť známky vyhodnocuje podľa poznávacej značky auta, jej platnosť je viazaná na vozidlo, teda na jeho výrobné číslo, ktoré sa nemení nikdy. V prípade poznávacej značky stačí túto informáciu zmeniť v systéme a známka platí naďalej.

Prajeme vám a vašej elektronickej známke veľa šťastných kilometrov.:)