Máte už pred sebou vidinu leta, pláže, mora? Túžite si ľahnúť do piesku a len tak relaxovať? Jemné zrniečka piesku nemusia byť len príjemnou nostalgiou dovolenky, môžu byť aj estetickým zážitkom. Oddýchnite si už dnes vďaka pieskovému umeniu.Predstavte si plátno, kde sa obraz tvorí pred vašimi očami. A nielen jeden! Na tom istom plátne sa maľuje obraz za obrazom a vy uvidíte celý príbeh ako film. Aj toto dokáže umenie kreslenia do piesku.

Oživené obrazy

Sand Art je maľovanie/kreslenie do piesku. Na podsvietenom stole sa umelec „hrá“ s pieskom tak, že vytvára obrazy, ktoré prepája, čím vzniká dynamický dej. Pri tomto štýle je dôležitý podrobne premyslený scenár či schopnosť pracovať s pieskom tak, aby sa odlíšili jednotlivé kontúry a aj tie najmenšie detaily. Divák tak má možnosť sledovať rýchly sled oživených obrazov, ktoré vyvolávajú vzrušenie.

Vo svete je dobre známa izraelská umelkyňa Ilana Yahav, ktorá v sand arte patrí medzi špičku. Jej obrazy nielen nadchýnajú, ale majú aj schopnosť zastaviť čas. Spojenie silných hodnôt vychádzajúcich zo srdca (priateľstvo, láska, súcit) a prepracovanosti kresieb, dotvára hudbou a svetelnou hrou. Vidieť takéto predstavenie je obrovským zážitkom.

sand art

Neznáme umenie?

Pieskové majstrovstvo vychádza z dávnej minulosti. Diela z piesku sa vytvárali počas rôznych obradov a duchovných rituálov. Možno poznáte tibetské mandaly, ktoré sa aj dnes vysypávajú farebným pieskom. Doposiaľ sa však vždy jednalo o statické obrazy, aj keď vďaka piesku nestále. Súčasné maľovanie do piesku sa spája s rýchlym spôsobom života, preto prináša neustále sa meniaci svet vnemov.

V našich končinách je takmer neznámym pojmom, no keď budete trochu pátrať po internete, nájdete množstvo videí, ktorými môžete potešiť vaše umelecké chúťky. Svojho času (v roku 2009) vyhrala Ksenija Šimonová so svojim perfektne vypracovaným číslom maľovania do piesku ukrajinskú talentovú súťaž. Odvtedy si piesková šou otvorila dvere aj do Európy a je vítaným spestrením rôznych akcií či spoločenských udalostí. Príbehy odohrávajúce sa na podsvietenej ploche, kde umelec len za pomoci rúk a piesku maľuje, sa stávajú čoraz populárnejšími aj u nás. No na to, aby ste si mohli toto umenie naplno vychutnať, by ste ho mali vidieť naživo, prípadne z kvalitného videozáznamu. Malú ochutnávku vám prinášame aj my. Na chvíľu odhoďte každodenné starosti a nechajte sa vtiahnuť do príbehu. Želáme príjemný zážitok.

Foto: Youtube