Čína sa pomaly, ale isto stáva krajinou neobmedzených možností. Netreba pochybovať o tom, že v nej stále vládnu obrovské rozdiely medzi chudobnými oblasťami a bohatými luxusnými veľkomestami či medzi masami sotva gramotných obyčajných ľudí z tovární a elitnými inžiniermi s prevratnými nápadmi.

Aj na Slovensku sa neraz stretávame s preľudnenými sídliskami či zastavanými oblasťami. Obyčajný Slovák si však vie len ťažko predstaviť desiatky obrovských mnohoposchodových budov čínskych veľkomiest, ktoré sú domovom priam miliónov ľudí. Najväčšie veľkomestá tu vyzerajú skutočne veľkolepo a ich jednotlivé časti sú poprepájané desiatkami cestných komunikácií križujúcimi sa so železničnými traťami a netreba zabúdať ani na stovky kilometrov trás metra či nadzemných dráh, ktoré pomáhajú riešiť dopravný kolaps v nich.

Väčšine z nás názov Chongqing nič nevraví, no toto čínske mesto je domovom pre viac než osem miliónov ľudí, pričom so všetkými predmestiami má rozlohu ako tretina Slovenska, na ktorej žije viac než 50 miliónov obyvateľov. Aj preto sú v tejto oblasti obrovské množstvá mrakodrapov a sotva nájdete na nejakom polmiliónovom sídlisku voľnú plochu pre postavenie novej železničnej stanice.

Čínski stavební inžinieri sa preto túto situáciu rozhodli vyriešiť nadzemnou železnicou (podobná nemeckému S-Bahn), ktorá má stanicu priamo v útrobách paneláku, presnejšie v šiestom až ôsmom poschodí budovy. Neviete si to predstaviť? Nevadí. Nasledovné video vás s týmto „objavom“ zoznámi. Ak si však myslíte, že pre hluk nie je možné v paneláku bývať, ste na omyle. Jeho steny sú navrhnuté tak, že vlak idúci pár poschodí pod vami či nad vami nepočujete o nič viac ako vysávač vašich susedov.

Železničná stanica v paneláku

 

Podobným riešením je aj cestná komunikácia na streche menejposchodovej budovy

Zdroj: Dailymail.co.uk | Foto: Twitter | Video: Streamable.com