Spojené arabské emiráty patria medzi obľúbené dovolenkové destinácie. Ponúkajú extrémne horúce počasie počas celého roka, výškové budovy a stretnete tu luxus na každom kroku. Najznámejším mestom je bezpochyby Dubaj.

Dubaj je hlavné mesto rovnomenného emirátu nachádzajúceho sa v Spojených arabských emirátoch. Pre odlíšenie od emirátu sa používa aj označenie Dubai City. Je to neobyčajné mesto na severe Arabského polostrova v Perzskom zálive a stretáva sa tu starobylé mesto, vyznačujúce sa romantickými uličkami, s nový mestom s najmodernejšou architektúrou, výškovými budovami a neprehliadnuteľným luxusom. Pozoruhodným je práve rast, keď sa z Dubaja stalo za dve desaťročia miesto prepychu a luxusu.

Vitajte v „mekke“ nakupovania

Ak ste milovníkmi nakupovania a nemáte potrebnú dávku strávenú v obchodnom centre, pobehovaním z obchodu do obchodu, tak práve Dubaj je pre vás rajom na zemi. Celé mesto je doslova posiate rôznymi druhmi obchodov a niekedy máte problém sa vôbec zorientovať. Dubai Mall je najznámejším obchodným centrom v Dubaji. Nízke ceny a obrovský sortiment z vás urobia tých správnych nákupných maniakov. Nemôžeme zabudnúť ani na bohatú výzdobu a vonkajšiu fontánu, ktorá disponuje veľkolepou svetelno-vodnou show. Ďalším známym nákupným centrom je Mall of the Emirates, ktoré ponúka vlastnú zjazdovku so zasnežovaním a požičovňou lyží. Nezabudnuteľným zážitkom je návšteva Dubajského zlatého bazáru (Gold Souq), kde sa denne predá cca 1 tona zlatých šperkov.

dubaj

Krásne počasie počas celého roka

Ak milujete pláže, vodu a vylihovanie na Slnku, tak Dubaj je tým správnym miestom. Odporúčame ho navštíviť najmä v júli a auguste, kedy teploty na poludnie dosahujú až 45°C.  Ideálne teploty na návštevu emirátov sú v mesiacoch september až máj.

dubaj-2

Drahé autá? – Žiadny problém! Aj keď…

Po uliciach Dubaja sa neraz preháňajú luxusné vozidla, na ktoré si niektorí z nás nenašetria ani za celý život. Dôkazom luxusu je aj vozový park polície, ktorý disponuje takými skvostami ako Bugatti Veyron či Lamborghini Aventador. Bohužiaľ smutným je aj fakt, že tamojší majitelia čelia hospodárskej kríze, a tak svoje luxusné káry nechávajú na opustených parkoviskách, zatiaľ čo oni opúšťajú krajinu. Autá tak zapadajú vďaka piesočným búrkam pieskom.

Dubaj , mesto superlatívov

Ako už bolo naznačené v názve článku, Dubaj je naozaj mestom superlatívov. Predstavujeme Vám krátky zoznam tých „naj“:

 • – najvyššia budova na svete Burdž Chalífa (Burj Khalifa), vysoká 828 metrov

dubaj-3

 • – najvyššie položený výťah na svete (mimochodom vyrobený v Českej republike)
 • – najväčšie obchodné centrum Dubaj Mall, ktoré pozostáva z viac ako 1200 obchodov, akvária a zimného štadiónu
 • – najdlhší vlakový systém na svete, ktorý neriadi človek
 • – najväčšia cukráreň na svete
 • – ostrov s najväčším ruským kolesom sveta – (Bluewaters Island – Dubai Eye – 210 metrov)
 • – najluxusnejší, až sedemhviezdičkový hotel sveta Burj Al Arab v tvare plachetnice
 • – najvyšší hotel sveta JW Marriot Marquis – 355 metrov

Zaujímavosti

 • – lacný benzín ( v prepočte asi 0.32Eur/l)
 • – klimatizované autobusové zastávky
 • – jediné miesto na svete, kde sa nachádza automat na zlato (hotel Atlantis)
 • – polícia má vo vozovom parku napríklad Bugatti Veyron, Lamborghini Aventador, Aston Martin One-77, Nissan GT-R, Mercedes-Benz SLS AMG, McLaren 12C a veľa ďalších luxusných áut

dubaj-1

 • – žuvanie žuvačky je v metre prísne zakázané.

Foto: internet