Hrad krvilačného veľmoža Drakulu čaká na nového majiteľa. Sídlo na rohu Transylvánie a Valašska je totiž aktuálne na predaj.Do hradu Bran írsky spisovateľ Bram Stoker situoval obydlie svojho románového hrdinu Drakulu. Pravdou však je, že sadistický vládca, ktorý spisovateľovi poslúžil ako inšpirácia, v ňom nikdy nežil. Vlad Tepeš z rodu Draculea, pre obľubu vykonávať popravu narazením na kôl osmanskými vojakmi prezývaný aj ako Vlad Napichávač, mal povesť krutého bojovníka. Na hrade Bran bol v roku 1462 väznený a s legendou o Drakulovi je spájaný predovšetkým vďaka Stokerovmu príbehu. Paradoxom je, že Bram Stoker hrad Bran naživo nikdy nevidel a vo svojom najznámejšom románe ho podrobne opísal len na základe písomností a rozprávania cestovateľov.

1200px-Castelul_Bran2

Pripravte si poriadny balík

Hrad bol na predaj ponúkaný už pred dvoma rokmi. Jeho majitelia, arcivojvoda Dominik Habsburg so sestrami Máriou, Magdalénou a Alžbetou, sa vďaka vysokému veku nevládali starať o 57-izbovú stredovekú stavbu na 22 akrovom pozemku a dúfali, že sa nájde záujemca so serióznou ponukou. Podľa Hauffington Post chceli za predaj zinkasovať 135 miliónov dolárov, teda približne 120 miliónov eur. Potenciálnych kupcov teraz určite poteší informácia, že od roku 2014 impozantná pevnosť na skalnatej vyvýšenine zlacnela. Stačí už ,,len“ 70 miliónov eur a hrad môže byť váš. Bran je v súčasnosti atraktívnou turistickou destináciou, ktorú ročne navštívi asi pol milióna ľudí z celého sveta.

Video: youtube | Foto: pinterest 

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mia
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.