Pre niektorých národný hrdina, pre iných doslova nočná mora a stelesnenie zla. Legendárna postava z románu írskeho autora Brama Stokera ešte aj dnes naháňa mnohým ľuďom strach. Bol ale skutočne Drakula upírom či sú to len povery a výplod ľudskej fantázie? Alebo bol panovníkom, ktorý sa snažil zabrániť Turkom vpadnúť do Európy?Vlad III. Tepeš alebo aj Vlad Napichovač, sa narodil v zime roku 1431 v Transylvánií (oblasť dnešného Rumunska). Prezývku Dracula zdedil, keďže jeho otec Vlad II. Dracula bol príslušníkom Dračieho rádu, preto dostal priezvisko Dracu, čiže drak. Samotný Vlad dokonca niekedy používal meno Dracula, čo znamená syn draka. Mal s dvomi ženami troch synov a jeho vzdialený potomkovia žijú dodnes.

Jeho charakter zocelil pobyt v zajatí Turkov, kde sa po prvýkrát stretol aj so spôsobom popravy – nabodávaním na kôl zaživa. Neskôr sa ukázalo, že tento štýl popravy sa stal jeho obľúbeným. Dá sa konštatovať, že Drakula bol iba žiakom Turkov a po prepustení ich v mnohom prevýšil, aby ochránil svoju krajinu a tiež ich vpád do Európy.

Vtedy chcel mladý princ vo svojom štáte urobiť poriadok a nastoliť pokoj. Chcel zoceliť národ, ktorý mal byť pripravení na tureckú inváziu. Neznášal zlodejov, lenivcov, nečestných ľudí a súdil všetkých rovnako bez ohľadu na to, či ide o obyčajných ľudí alebo kňazov, či bojar. Peniaze neznamenali pre neho veľa, a preto sa ani zbohatlíci nemohli vykúpiť peniazmi. Všetkých previnilcov sa Drakula zbavil jedným spôsobom – nabodol ich na kôl. Vďaka nemu si krajina získala reputáciu s minimálnou kriminalitou.

Ako už bolo spomenuté, stredobodom jeho pozornosti boli Turci, ktorých za svoj život nabodol na kôl vyše 100 000! Rozhodol sa viesť protiturecký odboj a ochrániť krajinu od vplyvu Osmanov. Isté legendy tvrdia, že k Vladovi prišli veľvyslanci tureckého sultána, ktorí si pred ním odmietli zložiť z hlavy turbany, pretože im to nedovolili tradície. To bolo pre Drakulu hrubou urážkou a rozhodol sa, že si veľvyslanci svoje turbany už z hlavy nikdy dole nedajú. Vydal rozkaz pribiť im ich k lebkám. S nepriateľmi sa vôbec nemaznal – porazených nepriateľov narážal na kôl, čím sa tureckým vojskám naskytol pohľad na krvavé jatky.

Drakula nabodávanie na kol

O tom, že bol neobvykle krutý svedčí aj jednu míľu dlhá roklina naplnená 20 000 na kôl napichnutými Turkami, 20 000 – 40 000 zabitých kriminálnikov a jeho odkaz do Budína: “Zabili sme 23 884 Turkov”. K odkazu nezabudol pribaliť dve vrecia plné tureckých hláv, uší a nosov.

Vlad III. Napichovač zomrel ako 45-ročný, keď ho najskôr zradil brat Radu a neskôr sa ocitol v boji proti Turkom, kde čelil niekoľkonásobnej prevahe. Ako ostrieľaný panovník sa nezľakol a skonal v boji v roku 1476. Aby sa turecký sultán presvedčil, že jeho obávaný nepriateľ je skutočne mŕtvy, dal si Drakulovu hlavu doručiť na tácke.

Hovorí sa, že mnohé z jeho krutostí boli preháňané a ľudia si radi vymýšľali, čím vznikali o krutom vládcovi povery. Korunováciou jeho krutého a pokriveného charakteru je brilantné dielo Drakula od írskeho spisovateľa Brama Stokera z roku 1897, kde je gróf Drakula z Transylvánie vykreslený ako nenásytný upír, ktorý vycestuje do Londýna, aby vyciciaval z ľudí krv. Zaujímavosťou je fakt, že Vlad nikdy v Londýne nebol. Proti Stokerovmu Drakulovi svedčia aj dobové pramene, ktoré opisujú Vlada III. ako nie príliš vysokého muža, zatiaľ čo írsky autor ho viackrát v diele opísal ako vysokého vychudnutého muža.

Bezpochyby bol život jedného z najväčších panovníkov v histórii kontroverzný. Je ťažké určiť, čo je iba výplod ľudskej fantázie a čo skutočná pravda. Jedno je ale isté – Vlad III. Drakula – Tepeš je v Rumunsku osobou číslo jedna, lákadlom turistov a dodnes záhada okolo jeho osoby zarába Rumunom milióny. Tomu nasvedčuje aj fakt, že príbeh legendárneho kniežaťa bol niekoľkokrát knižne, divadelne, muzikálovo a filmovo spracovaný.

Zdroj: beo.sk, wikipedia.org, Bram Stoker – Drakula (kniha)

Foto: sickchirpse.com, livescience.com