Keď ste milovník psov, poznáte to veľmi dôverne. Váš štvornohý miláčik vám svoju náklonnosť často prejavuje oblizovaním. Je mu jedno, či ovlaží svojim jazykom vašu nohu, ruku alebo rovno tvár. V podstate ide o prastarý inštinkt, keď si psovité šelmy v šteňacom veku takýmto spôsobom pýtali už natrávenú potravu od svojej matky. Dnes sa snažia takýmto správaním získať si priazeň vodcu svorky, teda vás. Pokiaľ veríte tvrdeniu, že psie ústa sú, čo sa týka baktérií a iných mikroorganizmov, čistejšie ako tie ľudské, vyvedieme vás z omylu.Keď pozorne sledujete svojho chlpáča, dobre viete, že sa rád hrabe v odpadkoch, občas si pochutná aj na nejakom tom exkremente, no a keď stretne svojho súkmeňovca, v rámci bližšieho zoznámenia mu oňucháva nielen tvár, ale aj zadok. O myšiach, potkanoch, vtáčikoch či jaštericiach, ktoré zlikvidoval bez vášho vedomia, ani nehovoríme. Profesor virológie a bakteriológie z Univerzity kráľovnej Marie v Londýne John Oxford vysvetľuje: „Psy radi oňuchávajú špinavé zastrčené kúty a výkaly iných psov. V ich tlamách sa nachádza obrovské množstvo baktérií, vírusov a parazitov rôzneho druhu.“

Spomínané patogény môžu ohroziť zdravie ľudí. Chcete konkrétny príklad? Žena z Veľkej Británie sa nakazila slinami svojho talianskeho chrta. Počas telefonátu s príbuznými jej odrazu začali vypadávať slová. Keď dorazila záchranka, nevládala vstať z kresla a jej stav sa rapídne zhoršoval. Bola dva týždne hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti a lekári ju zo zdravotných problémov vysekali len vďaka množstvu antibiotík. Výsledky krvných testov ukázali, že išlo o infekciu spôsobenú baktériou capnocytophaga canimorsus, ktorá sa v tlamách psov a mačiek vyskytuje pomerne často. Podobných prípadov zaznamenali vo Veľkej Británii oveľa viac.

Doberman

Ďalším nebezpečným ochorením, ktorým vás môže váš pes nakaziť, je plesňová infekcia kože nazývaná dermatofytóza. Ako sa prejavuje? Najčastejšie svrbiacou pokožkou na hlave a následným kruhovitým vypadávaním vlasov. Nebezpečná je aj infekcia MRSA. Je zodpovedná za tvorenie jaziev a lézií, mnohé antibiotiká na ňu vôbec nezaberajú. Na taký Stafylokokom aureus síce zaberú, ale má podobné príznaky ako MRSA. Nebezpečným ochorením, ktorým vás môže ohroziť váš pes, je aj nákaza baktériou Capnocytophaga canimorsus. Snáď najhoršie obstál muž, ktorému pes oblizol otvorenú ranu. Spomínaná infekcia sa rozniesla po celom jeho tele a nešťastníkovi museli dokonca amputovať nohu.

P. S.: Po prečítaní tohto článku môžu tisícky majiteľov psov argumentovať, že celý život prežili so svojimi štvornohými miláčikmi, spávajú s nimi v posteli, nechávajú sa nimi oblizovať a sú zdraví ako repa. V podstate majú pravdu. Pretože pokiaľ udržiavajú svojho psa v stopercentnom zdravotnom stave a sami majú perfektnú imunitu, je celkom možné, že žiadny zo spomínaných zdravotných problémov im nehrozí. Na druhej strane, nikdy nie je na škodu vedieť aj o rizikách, ktoré vám pri úzkom kontakte s vaším najlepším priateľom hrozia.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrea
Milujem život, šport, hudbu, zvieratá, prírodu, knihy. Fascinujú ma zákutia ľudskej duše a medziľudské vzťahy. Veľmi rada jem a dlho spím. :-)