Tento stredoveký meč je hlavnou výzvou pre milovníkov šifier z celého sveta. Nejedná sa však o žiadnu novinku. Meč bol vylovený z rieky Witham v Britskom grófstve Lincolnshire ešte v roku 1826. Predpokladá sa, že patril nejakému zo stredovekých kráľov. Jeho hlavnou záhadou však nie je samotný pôvod, ale tajomná rytina, ktorú nesie na svojej čepeli.O celom meči pochádzajúcom približne z 13. storočia sa toho vie zúfalo málo a ešte menej vieme o tom, čo by malo znamenať 18 písmen vyrytých v strede jeho čepele. Britská knižnica teda toto leto požiadala o pomoc kohokoľvek, kto by dokázal rozlúštiť kód, ktorý sa nepodarilo prelomiť takmer 200 rokov.

mec w

Na meči je vyrytý tento text: NDXOXCHWD(R)GHDXORVINDXOXCHWD(R)GHDXORVI

Pustiť sa do pátrania teda môžete aj vy. Samozrejme, nebudete patriť medzi prvých, čo by sa túto záhadu pokúsili rozlúsknuť. Najčastejšie domnienky zatiaľ sú, že odkaz je písaný v stredovekej velštine. Jednať by sa mohlo o začiatočné písmená nejakej básne alebo je to číry nezmysel, ktorý stvoril nevzdelaný remeselník.

„Je to typ meča, ktorý používala šľachta v dobách kráľa Jána, v čase podpísania slávnej “Veľkej listiny práv a slobôd”. Pokiaľ máte v rukách švih, bez problémov ním oddelíte hlavu od tela,“ uviedol kurátor galérie Julian Harrison, v ktorej je meč uložený. Ako sám hovorí, od zverejnenia prosby o pomoc, prichádzajú návrhy na preklad skutočne v hojnom počte. Niektoré sú vtipné, krásne a často veľmi vzdialené od reality. Zatiaľ vraj nikto neudrel klinec po hlavičke…

Len pre zaujímavosť, meč váži 1,2 kilogramu a bez štyroch centimetrov by meral rovný meter. Ak ste teda nadšencom histórie, zapojte sa do lúštenia šifry aj vy. Pokiaľ by sa vám to náhodou podarilo, máte u nás večeru + redaktorku podľa vlastného výberu zdarma ;)