Historické pamiatky, múzeá, pláže či hory, to všetko tu už bolo. Cestovanie sa spája s dobrodružstvom a hranice sa posúvajú stále ďalej. Čo tak ocitnúť sa zoči-voči zločinu? Na túto kartu vsádza americký touroperátor, ktorý do svojej ponuky zaradil kontroverzný zájazd s mafiánskou tematikou.

V rámci štrnásťdenného zájazdu pod nevinne tváriacim sa názvom „Sicílske historické mestá a nadčasové tradície“ za 2999 dolárov ponúka cestovka z Bostonu zaoceánskym turistom prehliadku miest dôverne známych z mafiánskych filmov. Aby však neostalo iba pri kulisách, hneď na tretí deň majú cestovatelia možnosť naživo sa stretnúť so synom bývalého dlhoročného šéfa sicílskej mafie „Cosa Nostra“ Angelom Provenzanom a klásť mu zvedavé otázky. Deje sa tak každý týždeň v luxusnom hoteli Plaza Opera v centre Palerma.

Angelo Provenzano, ktorý je inak na slovo skúpy, detailne opisuje turistom, ako sa žije dieťaťu najvplyvnejšieho mafiánskeho bossa. Prezieravo neuvádza mená ani konkrétne miesta, na ktorých sa s otcom sedemnásť rokov skrývali, nezabúda však pripomenúť, že s mafiou nemá nič spoločné a chcel by sa vymaniť z jej tieňa. Sťažuje sa na to, že jeho meno mu nedovolí nájsť si poriadne zamestnanie, a preto bol nútený prijať ponuku zahraničnej cestovky. Pravda je však taká, že nemôže siahnuť na dobre skryté milióny svojho otca pochádzajúce z trestnej činnosti, aby sa k nim vyšetrovatelia nedostali.

mafian

Šokovaná talianska verejnosť sa proti takejto aktivite amerického touroperátora búri. Pre obyvateľov Palerma nie je mafia filmovým folklórom, ale každodennou realitou, ktorá si ročne vyžiada desiatky nevinných obetí. Pre Provenzana juniora majú jediný odkaz: „Namiesto rečí spolupracuj s políciou a očisti svoje meno! A turistov nechaj, nech sa rozprávajú s tými, ktorým mafia zničila život!“

Bernardo Provenzano

Jeden z najobávanejších talianskych zločincov sa zo zlodeja dobytka vypracoval až do čela sicílskej mafie „Cosa Nostra“. Pred políciou sa skrýval rekordných 43 rokov. Za mnohonásobné vraždy, atentáty a masakry bol odsúdený na trojnásobné doživotie a odpykáva si trest v najprísnejšom väzobnom režime. Advokáti dnes 81-ročného mafiána sa snažia o zmiernenie trestu pre jeho zlý zdravotný stav a pokročilý vek.

Foto: Wikipedia

Autor: Katka Žáková