Nepatrím k ľuďom, ktorí by boli zaryté konzervy a nadávali na všetko nové a zahraničné. Práve naopak, teším sa, keď sa naša kultúra obohacuje o nové, zaujímavé, veci, jedlá, osoby. Veď ak by neprišli zahraničné “trendy”, nemali by sme burgery, sushi, ostrokyslú, absinth, whiskey, blá, blá, nemali by sme 90 % z tých dobrôt, ktoré máme. Ahá, zabudol som Apple, nemali by sme Apple. Ani Samsung. Ani nemecké autá, talianske obleky, švajčiarske hodinky. No nemali by sme ani trápne americké “sviatky”, ktoré nie sú ničím iným ako skvelým marketingovým ťahom.Halloween mám rád. Je kreatívny, je zábavný, väčšina ľudí v maske vďaka nemu odhalí svoju pravú tvár. Áno, myslím tvoju bývalú, bosorku. Halloween sa k nám našťastie dostal, zatiaľ, v obmedzenej forme. Stačí nám bohapusto sa opiť a byť pri tom maskovaný. Na druhej strane, Halloween akosi zabíja peknú myšlienku, ktorú sviatok so sebou prináša. Viac myslíme na to, ako sa večer namachlíme a ožerieme, ako na tých, ktorí tu už nie sú. Ako povedal Mladý Hejter, “spomenie si niekto v maske Draculu pri siedmom poldecáku na svojho deda, ktorý ho naučil prvé maďarské sprosté slová?”

Včera, ako som večer tlačil mamin rýdzo slovenský zapekaný karfiol so zemiakmi, padol mi zrak na akciový leták istého elektrodomu s gigantickým nápisom “Black Friday”. Až mi zabehlo, hoci najskôr som sám seba pobavil úvahou, či budú mať túto akciu aj v Banskej Bystrici. Prečo musíme mať Black Friday? Národu už asi slová ako “výpredaj” a “sale” nestačia? V posledných rokoch znamenajú zhruba to isté ako “otvorené”. Obchodníci teda neváhajú, náš zákazník je náš pán, dáme mu, čo potrebuje. Ďalšie zľavy, ďalšie výpredaje! Ďalšie prevažne zbytočne minuté peniaze.

Čo je čierny piatok? Black Friday je posledný novembrový piatok. Práve v ten deň v Amerike oficiálne začína vianočná nákupná sezóna a začína veľkolepo. Najväčšími výpredajmi v roku. Ľudia kupujú to, čo nepotrebujú iba preto, že to je lacnejšie. Black Friday je deň po vďakyvzdaní.

Vdakyvzdanie

Budeme si o rok piecť všetci moriaka a fotiť ho na Instagram s hashtagom #thanksgiving? Alebo #mamapieklamorku, #vdakyvzdanie, vyberte si. Verím, že si vystačíme s kačicami, husami či začínajúcim obdobím zabíjačiek. Nech je aspoň niečo, čo sme si vymysleli sami a neprišlo to sem spoza oceánu. Byť multikulturálnymi je fajn, ale nie na úkor našej kultúry. Užime si hody u babičky, užime si Vianoce s Ježiškom, kým ho úplne nevyženie Santa Claus. Obaja to myslia dobre, akurát Santa vie tak trochu lepšie zarobiť.