Zdá sa, že Bugatti Chiron nebude to najrýchlejšie a najvýkonnejšie športové auto, ktoré sa na budúci rok dočká svetla sveta. Zálusk na túto priečku totiž majú aj Američania, ktorí o ňu zabojujú prostredníctvom skutočného monštra.To by malo ponúknuť výkon, ktorý je v tejto chvíli nepredstaviteľný. Tvorcovia z Develu totiž tvrdia, že ich najnovší hyperšport sfúkne z cesty autá značiek Ferrari, Lamborghini či Bugatti a ponúkne až 3-krát vyšší výkon, akým sa v súčasnosti môže popýšiť superšport Koenigsegg Regera.

01 02

Za všetko pritom bude môcť motor, ktorý možno pokojne prirovnať k tým z raketoplánu. Obrovské 16-valcové monštrum o celkovom objeme 12,3 litra má totiž poskytnúť neuveriteľných 5000 koní, čo by ho radilo na absolútny vrchol svetového rebríčka rýchlostných áut. A tam by zrejme neohrozene kraľoval poriadne dlhý čas. O bezproblémový chod hnacej jednotky sa pritom postará spoločnosť Steve Morris Engines, ktorá sa už poriadne preslávila v kategórii dargsterov. Celý projekt má však jednu chybičku – samotný motor sa v súčasnosti nedá otestovať, keďže žiadne z bŕzd montovaných v súčasných športových vozidlách nemajú potrebnú účinnosť a Devel Sixteen by preto nedokázal úplne zastaviť.

03 04

Hoci by sa mohlo zdať, že futuristický 16-valec využije spojenie dvoch 8-valcových motorov dokopy, nebude to tak celkom pravdou. Samotné srdce automobilu dopĺňané 4 obrovskými turbodúchadlami s priemerom 81 mm totiž bolo skonštruované takpovediac od kostry, pričom jeho vývoj trval vyše dvoch rokov. Samotné zostavenie zabralo tímu konštruktérov viac ako 2000 hodín. Vystáva však otázka – aký výkon dokáže skutočne automobil poskytnúť?

05 06

Zdá sa, že ani na túto otázku ale v súčasnosti odpoveď nepoznáme. S bežným 93-oktánovým palivom pri tlaku turbodúchadiel 20 psi a otáčkach 6400/min bol nameraný výkon 3044 koní, čo je nepredstaviteľná sila. Zdalo by sa, že toto je maximum, ktoré môže samotný agregát dosiahnuť. Pravda je však kdesi celkom inde, keďže Devel Sixteen je stavaný aj na 117-oktánové palivo VP C1, pričom práve tu by mal hyperšport dosahovať maximálny výkon viac ako 5000 koní. A zrejme by to tak aj bolo, nakoľko pri tlaku turbodúchadiel 36 psi, otáčkach 6900/min a krútiacom momente 4786 Nm dosahoval motor výkon 4578 koní. Tu však tím staviteľov musel meranie okamžite zastaviť, keďže z toľkého výkonu hrozila totálna deštrukcia najvýkonnejšieho meracieho prístroja sveta.

07 08

V tejto chvíli je len veľmi ťažké bez väčších pochybností povedať, že Devel Sixteen skutočne poskytne sľubovaný výkon. A ak aj áno, o jeho reálnom využití môžeme len polemizovať. Zdá sa však, že oficiálne predstavený by mohol byť už v roku 2016, kedy by sa mal zároveň objaviť aj v garážach prvých záujemcov.

Zdroj: Digitaltrends | Foto: amazonaws.com, drivearabia.com, auroraobjects.eu, googleusercontent.com, autotribute.com, humster3d.com