Nie je žiadnou novinkou, že ako Slováci, tak aj Česi majú povesť tých najhorších dovolenkárov. “Lepeňáky” v ruksaku, jedenie vlastného jedla na terase nóbl reštaurácie či ukradnutie slnečníka z pláže, keď sa nik nepozerá. Okrem iného tomu predchádzajú aj neokrôchané spôsoby pri preprave na miesto dovolenky. Pre tento nelichotivý zoznam by nikto nechcel Čecha alebo Slováka ako spolusediaceho v lietadle!



1. Cestovanie v tichosti? To našim krajanom veľa nehovorí. Držať jazyk za zubami je nadľudský výkon a celé lietadlo musí okamžite vedieť, že medzi cestujúcimi sú Česi a Slováci. Najradšej všetko hlasno kritizujú už pri nástupe do lietadla a skoro nič sa im nepozdáva. Málo miesta na nohy, nepohodlné sedačky alebo nevhodný úložný priestor vedia hneď vzbudiť zlostnú diskusiu.

2. Nočnou morou všetkých letušiek sa stávame vtedy, keď nedokážeme zostať sedieť na zadku ani len počas krátkeho letu. Neopodstatnené prechádzky po lietadle okrem toho vytáčajú aj všetkých spolucestujúcich. Druhým extrémom je, keď hneď po vzlietnutí “Čechosloáci” zaspia a nasleduje chrapot hodný opitého drevorubača.

3. Česi a Slováci, ako večne hladné národy, začnú okamžite po vzlietnutí rozbaľovať v lietadle paštéty a rezne. Zo šušťajúceho alobalu vyťahujú všetko, čo sa im podarilo prepašovať cez letiskovú kontrolu. Z palubnej ponuky jedla a nápojov si zásadne nič neobjednajú. Ohŕňajú nos nad vysokými cenami a malými porciami.

4. Podľa nevkusného oblečenia je možné odhaliť Čecha alebo Slováka už z diaľky. Ponožky v sandáloch, ľadvinka a nevzhľadný klobúčik proti slnku sú nutnou výbavou. Nie je žiadnou výnimkou, ak takýto outfit sprevádza aj nepríjemný odór. Dovolenka predsa začala, tak načo sa ovládať alebo si prezliecť prepotené oblečenie. V kufri si nesú nanajvýš dve tričká, ktoré si každý večer preperú s mydlom v hotelovom umývadle.

5. Už počas letu sa, pre istotu, začnú natierať opaľovacími prípravkami. Alebo sa nenamažú radšej vôbec, chcú predsa chytiť egyptský bronz už za prvé dva dni dovolenky. Nasleduje katastofálne spálenie a po ceste naspäť sú schopní natierať si spečené končatiny jogurtom na toaletách v lietadle.

6. V lietadle sa porozťahujú, ako je to najviac možné. Vykladajú si nohy, vyzúvajú sandále či topánky. Ako bonus si vytiahnu zamastené hracie karty, knihy o chytaní kaprov, encyklopédiu húb či inú literatúru, ktorá im pripomínajú domov.

7. Nie je výnimkou, že sa Česi a Slováci už v lietadle oddajú typickým dovolenkovým rodinným hádkam. Stále dookola riešia, čo si môžu a nemôžu dovoliť kúpiť, že zabudli doma na botníku položený repelent alebo balík ukrajinských cigariet.

8. Keď sme pri cigaretách, mnohokrát pasažieri z bývalého Československa nedokážu pochopiť, prečo si na palube nemôžu dopriať svoju obľúbenú zdravotnú. Pokukujú po dverách toalety, šúchajú nervózne nohami po podlahe a poťahujú si popri tom zadechtované brady. Po pristátí by si najradšej zapálili už v uličke medzi sedadlami.

9. Krajania sa poznajú aj tak, že si oblečú vrchný diel oblečenia v rovnakej farbe, aby sa náhodou v dave ľudí nepostrácali. Ak sa im náhodou neujde miesto v kruhu svorky, začne ich chytať panika. Nonstop vykukujú na súkmeňovcov, od ktorých boli neprávom oddelení, výnimkou nie je posielanie súkromných správ po iných pasažieroch. V horšom prípade nasleduje ťukanie na plece s prosbou: “Mohli by ste to podať tomu pánovi v modrom tričku pred vami…?”

Zdroj: extra.cz  Foto: giphy, pixabay