Americkú verejnosť nedávno prekvapilo rozhodnutie konateľa firmy Apple Tima Cooka, ktorý vyhlásil, že celý svoj majetok odkazuje na dobročinné účely. Jeho prípad nie je ojedinelý. Najbohatší muži sveta sa zrejme neriadia príslovím, že košeľa je bližšia ako kabát. Viac ako vlastná rodina im leží na srdci blaho sveta.Pokiaľ ide o Tima Cooka, ktorý je bezdetný a nedávno sa dokonca verejne priznal k svojej homosexualite, by takéto jednanie bolo pochopiteľné. Jediným členom rodiny, ktorému podľa závete pripadne čo-to z jeho miliónov, je 10-ročný synovec. Cook sa zaviazal financovať jeho vzdelanie.

Zoznam dobrodincov je ale poriadne dlhý a čísla sú závratné. Svoj majetok, či aspoň jeho prevažnú časť, je rozhodnutý odkázať charite aj tretí najbohatší muž sveta, americký podnikateľ Warren Buffett, zakladateľ spravodajského kanálu CNN Ted Turner, bývalý primátor New Yorku Michael Bloomberg, filmový režisér a producent George Lucas, televízny lovec talentov Simon Cowell či herec Jackie Chan. Posledný z menovaných má na to aj pádne dôvody, keďže jeho najstarší syn Jaycee vyšiel len nedávno z väzenia, kde si odpykával šesťmesačný trest za držanie návykových látok a jeho vzťahy s otcom neboli nikdy ideálne.

Trochu iný je postoj britského speváka Stinga, ktorý svojich šesť detí dopredu varoval. Ako vyhlásil, po jeho smrti toho nezostane veľa na rozdávanie, keďže väčšinu peňazí si chce užiť ešte za svojho života.

Medzi štedrými darkyňami sú aj ženy, ako napríklad Anita Roddick, ktorá v závete venovala majetok na ušľachtilé ciele. „Nechať peniaze rodine by bolo obscénne“, vyjadrila sa krátko pred svojou smrťou v roku 2007.

Na čele rebríčka najštedrejších filantropov však bezkonkurenčne kraľuje Bill Gates s manželkou Melindou. Práve oni stáli pri zrode exkluzívneho klubu „The Giving Pledge“. Zápisné do tejto spoločnosti je poriadne drahá záležitosť. Môžu sem vstúpiť len tí z boháčov, ktorí sa zaviažu darovať minimálne polovicu zo svojho majetku na dobročinné účely. Jedným z posledných, ktorý sa do klubu dobrodincov zapísal, je Mark Zuckerberg. V súčasnosti je na zozname 128 miliardárov, prevažne z USA. Cieľom spoločnosti je v najbližších rokoch získať viac darcov z Európy, ale najmä z rozmáhajúcich sa východných ekonomík, ako je India, Rusko alebo Čína.

Foto: spiegel.de

Autor: Katka Žáková