Ferrari FXX je výnimočné auto, už len tým, akým spôsobom sa predávalo. Tento konkrétny čierny diabolský kus je výnimočným z výnimočných. Celkovo bolo vyrobených iba dvadstaťdeväť kusov. Tento vznikol ako tridsiaty, hoci dvadsaťdeväť bol konečný počet. Tridsiate, jediné čierne, pre jedinečného Michaela Schumachera.Ako výnimočne sa auto predávalo? Nevyberal si zákazník auto, ale auto zákazníka. Prihlásili ste sa vo Ferrari, že chcete FXX a automobilka vám potom oznámila, či ste hodný vlastniť ho, alebo nie. Počet šťastlivcov sa uzavrel pri počte 29. Ďalším špecifikom je, že ste si auto neodniesli domov. Ostalo v automobilke a vy ste si ho mohli maximálne vyvenčiť na okruhu. Ísť sa s ním pochváliť do ulíc bolo teda nemožné z troch dôvodov. Prvý, auto ste v podstate nemali, ak ste si chceli zajazdiť, museli ste ísť na okruh, kde vás čakalo. Druhý, auto nemôže jazdiť po cestách, nakoľko sa jedná o okruhový špeciál nevhodný na cesty. Posledný, tretí, na bežné cesty je auto nevhodné aj z dôvodu komfortu. Komfort v FXX neexistuje, iba praktická strohosť.
Ferrari FXX 01

Tridsiate Ferrari FXX vzniklo nečakane, po uzavretí série. Všetky boli červené, posledné kompletne čierne. Vlastníkom sa stal Michael Schumacher. Auto nesie aj jeho signatúru na sedadlách. Diabla poháňa motor F140 DA s objemom 6,3 litra, dvanástimi valcami a neuveriteľným výkonom 860 koní pri 9500 otáčkach. Doslova peklo na okruhu.

Výnimočné auto si žiada aj výnimočnú cenu. Auto už dlhšie nie je vo vlastníctve Schumachera, momentálne sa nachádza v Japonsku. Aká je teda cena? 11 200 000 eur, jedenásť miliónov dvestotisíc eur. Pre ilustráciu, za rovnakú sumu by ste si kúpili približne 1200 Dacii Sandero v slušnej výbave.

Foto: arthomobiles.fr