O hyperloope sa už toho popísalo veľa. Ide o koncept vysokorýchlostného transportného systému, ktorého princíp prepravy je založený na pohybe pretlakovaných kapsulí podtlakovými potrubnými systémami. Laicky povedané, potrubím preletíme obrovskú vzdialenosť behom pár minút.

Začiatkom júna 2017 sa na medzinárodnej konferencii v Amsterdame rokovalo o konkrétnych tratiach hyperloopu. Tento druh dopravy je podľa jeho tvorcu určitým spojením vlaku a lietadla.

Medzi prvé trate by mohlo patriť napríklad prepojenie fínskeho a estónskeho hlavného mesta. 90-kilometrovú vzdialenosť medzi Helsinkami a Tallinom by bolo možné prejsť za cca 8 minút. Rýchlosť prepravy by bola v tomto prípade väčšia než 11 kilometrov za minútu, teda 675 km/h, pričom maximálna rýchlosť by mohla prekročiť 1000 km/h.

Medzi ďalšie trate tejto prevratnej technológie by mohli patriť napríklad Londýn – Edinburg, Varšava – Wroclaw, Glasgow – Liverpool, Madrid – Tangier (Maroko), no i takmer dvetisíc kilometrov dlhý okruh v Nemecku.

V budúcnosti by mal byť tento prepravný systém zavedený aj na expresné spájanie veľkomiest v Číne, USA, Rusku, Južnej Afrike či Kanade. Záujem však javia aj Rakúšania či Česi, ktorí by chceli vytvoriť spojenia Praha – Brno a Praha – Viedeň. Do úvahy pripadá aj hyperlopové spojenie Bratislavy s Viedňou.

Zdroj: rt.com | Foto: Twitter | Video: YouTube