Už druhý rok čelí Európa jednej z najväčších migračných kríz. Odhaduje sa, že tento rok prešlo hranicami vyše 200-tisíc migrantov a v minulom roku len samotné Nemecko prijalo 1,1 milióna utečencov. Nehovoriac o tom, že stovky ľudí sa utopilo alebo zahynulo pri putovaní.

K tejto veľmi sledovanej téme sa nedávno vyjadril aj samotný duchovný vodca Dalajláma Tändzin Gjamccho, ktorý je momentálne 14. Dalajlámom.

„Nemecko je Nemecko. Nemecko nemôže byť arabské,“ prezradil pre pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Postarať sa o niekoľko tisíc uprchlíkov je úžasné, ale zároveň musíte premýšľať o dlhodobejších riešeniach. Je nemožné, aby do Európy prišli všetci. Nemožné.“ Dalajláma sa nazdáva, že ako ľudia by sme si mali pomáhať, no európske krajiny by sa vraj mali starať o utečencov len dočasne. Hlavným cieľom je, aby sa všetci mohli vrátiť čo najskôr do rodnej krajiny a začať ju obnovovať, inak vraj Európe hrozí strata identity.“

„Keď sa pozrieme do tváre každého utečenca, najmä detí a žien, cítime ich utrpenie. Migrantov je však v Európe už tak veľa, že v praktickom živote to začína spôsobovať problémy,“ varoval Dalajláma. Iróniou je, že aj samotný Dalajláma je utečencom a žije v exile. V roku 1959 musel utiecť do Indie a dodnes žije v Dharmsale, kde je aj sídlo tibetskej exilovej vlády. Napriek tomu dúfa, že sa mu raz podarí vrátiť domov aspoň na krátku návštevu.

Zdroj: spravy.sk , echo24.cz