Ak patríte k tým, ktorí si na bicykli radi zájdu do šenku za kamarátmi, a popíjajú tam malinovku, aby náhodou nenafúkali, možno teraz zajasáte. Naši politici totiž schválili novelu zákona o cestnej premávke, podľa ktorej si od januára budete môcť dať pred jazdou na bicykli pivo či frťana.

Teda, presnejšie, povolené bude množstvo alkoholu do úrovne 0,5 promile, avšak platiť to bude len v zastavanom území obce a na cestičkách pre cyklistov. „Za porušenie zákona sa nebude považovať, ak u cyklistu jazdiaceho v zastavanom území obce alebo po cestičke pre cyklistov množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou,“ uviedli poslanci. Podľa odborníkov nemá takáto hodnota alkoholu v organizme vplyv na schopnosť fyzickej osoby byť účastníkom cestnej premávky a má len minimálny vplyv na jej psychické, senzorické a motorické funkcie.

Ako vypočítať hladinu alkoholu v krvi?

Za benevolentnejšou úpravou zákona je podľa politikov snaha o podporu cyklistiky, ale aj fakt, že 0,5 promile, respektíve 0,24 mg/l je koncentrácia etanolu v krvi, ktorú Európska komisia odporúča prijať všetkým členským štátom. Určiť,  koľko toho vlastne môžete pred jazdou na bicykli vypiť, aby ste nenafúkali viac, ako bude povoľovať zákon, ale nie je jednoduché. Závisí to totiž od viacerých faktorov, napríklad od vašej telesnej hmotnosti, veku, frekvencie pitia alkoholu, či od toho, ako dlho ste v šenku posedeli, kým ste vysadli na svojho dvojkolesového tátoša. Reálna hodnota hladiny alkoholu v krvi oddýchnutého športovca po troch zdravých jedlách tak bude celkom iná než v prípade unaveného človeka, ktorý za celý deň zjedol len jeden hamburger. V zásade by vám však pol litra dvanástky problém spôsobiť nemalo. Ak si nie ste istý, ponúkame vzorec na výpočet množstva alkoholu v krvi:

  • hladina alkoholu = množstvo v dl × objem percenta alkoholu [%] × (muži 1,1; ženy 1,3) / telesná hmotnosť  – doba od požitia × 0,2

Foto: strangetimesshow.com