Zdá sa, že dejiny sa budú prepisovať. Podľa všetkého sa totiž vedcom podarilo objaviť planétu mimoriadne podobnú našej Zemi, kde by mohol pokojne existovať život. Nachádza sa pritom pri najbližšej hviezde, len „pár kilometrov“ od našej planéty! Novoobjavená planéta ešte svoj oficiálny názov nemá. A vlastne jej existencia ani nebola oficiálne potvrdená. Avšak do éteru prišiel s informáciou nemecký týždenník Der Spiegel, ktorý ju údajne získal priamo z Európskeho južného observatória v Čile, kde mal byť fascinujúci objav uskutočnený. Der Spiegel pritom patrí medzi seriózne zdroje, ktoré zväčša kačicu neuverejnia. Svedčí o tom aj fakt, že celej situácie sa okamžite chopili aj iné svetové denníky, pre ktoré sa skupina vedcov zatiaľ odmietla vyjadriť. Údajne totiž prebiehajú skúmania a s výsledkami verejnosť oboznámia až na konci mesiaca.

Táto planéta by sa mala nachádzať pri najbližšej hviezde Proxima Centauri, ktorú údajne obieha v obývateľnej zóne. Svedčí o tom aj fakt, že nejde o klasickú kamennú planétku, aké vedci zväčša objavujú, ale jej primárnou zložkou by mala byť voda, ktorá je základným predpokladom na vznik života. Tieto informácie mali byť zistené vďaka detektoru HARPS s implementovaným zrkadlovým objektívom o priemere 3,6 metra na pozorovacej stanici La Sille v Čile.

Na obrázku je hviezda Proxima Centauri Foto: Elite-dangerous.wikia.com

A teraz sa podržte. Planéta, kde má byť možný život, nie je od Zeme vzdialená tisíce ani stovky svetelných rokov, ako je tomu v prípade väčšiny objavených exoplanét. Nachádzať sa má od nás len vo vzdialenosti 4,24 svetelného roka, pričom okolo hviezdy Proxima Centauri obieha v omnoho bližšej vzdialenosti, ako je tomu v prípade Zeme a Slnka. Dôvodom je, že Proxima Centauri nie je taká veľká ako Slnko, tobôž nie taká účinná. Jedná sa o pomerne chladnú slabo žiariacu hviezdu, ktorá však máva občasné erupcie. Tie by teoreticky mohli ohroziť aj život na spomínanej planéte, avšak tento fakt potvrdí, respektíve vyvráti ďalšie skúmanie.

Toto nie je prvý pokus o poukázanie na fakt, že v súhvezdí Proxima Centauri môže skutočne existovať život. Dlhé roky však ľudstvo svoju pozornosť zameriavalo, zdá sa, nesprávnym smerom. Nuž, ak plány vedca Stephena Hawkinga a ruského miliardára Jurija Milnera nestroskotajú na nejakej banalite, k Proxima Centauri možno dorazia prvé sondy už o 50 rokov.

Foto: Livinginthefuture.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Gustav
Charakterizovať Gustáva je len veľmi ťažké. Vo všeobecnosti ale platí, že ide o mladého chalana, ktorý nijako nevytŕča z davu. Milovník športu, pekných žien a večný študent sa s vami rád podelí o tie najzaujímavejšie témy a postrehy.