Možno aj vy patríte medzi tých, ktorých hnevá, že musia za pár „korún“ drieť v robote, pričom šéf strieda najnovšie bavoráky ako na bežiacom páse. Možno však niekedy rozmýšľate nad tým, že by ste si založili niečo svoje, pretože nápad by aj bol. Len k nápadu, samozrejme, treba kapitál. Inak to nejde. Ak ste sa teda v predchádzajúcich vetách našli, zoznámte sa s niečím, čo sa volá crowdfunding. Vďaka nemu už možno o pár mesiacov nebudete len snívať, ale z vášho sna žať prvú úrodu.Crowdfunding je vo svete veľmi populárny a v tomto období sa tlačí už aj na Slovensko. Ide o formu financovania projektov prostredníctvom predobjednávok alebo mikropríspevkov od hocikoho, komu sa nápad pozdáva a rozhodne sa ho podporiť. Z toho, samozrejme, vyplýva, že „sponzor“ má o kúpu daného produktu seriózny záujem. Takže je to vlastne financovanie, pri ktorom sa investormi stávajú budúci klienti.

Zrejme najpopulárnejšou formou crowdfundingu je projekt kickstarter.com, ktorý už doposiaľ pomohol mnohým s jedinečným nápadom. A ako to celé funguje? Na portál takéhoto typu zavesíte svoj nápad, ktorý treba čo najdetailnejšie opísať. Ideálne je podporiť produkt aj fotkami či videom, aby si ho mohli potenciálni „kupujúci“ čo najvernejšie predstaviť. Ale nie je to až také jednoduché. Nikto vám predsa len tak nepošle 100 eur. Finančná odmena pre vás, autora produktu, je založená na princípe – niečo za niečo, a to niečo je zväčša samotný výsledný produkt.

Najpopulárnejšie svetové projekty

Jednými z naj produktov, ktoré sa na trh dostali vďaka crowdfundingu je počítačová hra Star Citizen, ktorá za pomoci Kickstartera a vlastnej kampane vyzbierala 52 967 057dolárov. Táto suma pomohla vytvoriť hru, v ktorej môžu hráči bojovať vo vesmíre, na palube lode alebo na planétach. Samozrejme, môžu aj obchodovať, pretekať sa či kochať krásami prírodných úkazov rozkladajúcich sa na viac ako 100 rozsiahlych vesmírnych systémoch.

1

Možno by ste si mysleli, že sa v rámci chladiacich boxov nedá vymyslieť už nič prevratné. Opak je však pravdou a potvrdil to Ryan Grepper, ktorý za pomoci Kickstartera priniesol na trh Coolest Cooler. Ide o prenosnú chladničku a od tých bežných sa líši tým, že má v sebe vodeodolný prenosný reprák, prenosný mixér, USB nabíjačku, LED podsvietenie či otvárač na fľaše. Jednoducho povedané – chladnička, ktorá sa zíde na každú párty mimo domu :-) Autor si od produktu sľuboval, že by ním mohol vyzbierať 50 000 dolárov. Avšak verejnosti sa tak veľmi zapáčil, že mu naň prispeli 13 285 226 dolárov, čím sa stal Coolest Cooler najúspešnejšou crowdfundingovou kampaňou na portáli Kickstarter.

2

Aj Pebble (smart-hodinky) sa dostali do povedomia prostredníctvom Kickstartera. Očakávala sa pri nich nižšia suma, no zo 100 000 dolárov nakoniec vzniklo 10 266 845 dolárov. Dôvodom boli zrejme nadštandardné funkcie hodiniek, ako napríklad spolupráca so smartfónom bez ohľadu na to, či používate operačný systém Android alebo iOS. Taktiež informujú o prichádzajúcom hovore, emaile či správe, nechýbajú aplikácie, počúvanie hudby, ale aj dobíjateľná baterka, ktorá by mala vydržať minimálne týždeň.

3

Najpopulárnejšie slovenské produkty

Šikovní Slováci sa pričinili o vytvorenie najmenšieho nabíjacieho káblu na mobil na svete. Svoj CulCharge odprezentovali na portáli Indiegogo a keďže každého vytáča, keď sa mu mobil vybíja (najmä vtedy, keď nemá pri sebe nabíjačku), projekt sa stretol s množstvom pozitívnych ohlasov. Kto by predsa nechcel mať mini nabíjačku stále pri sebe ako kľúčenku? Nápad patrí Jozefovi Žemľovi a Viktorovi Reviliakovi, ktorí si ním v auguste 2013 vyslúžili slovenské úspešné prvenstvo na portáli Indiegogo.com.

Konečná vyzbieraná suma sa za 40 dní vyšplhala na 94 311 dolárov, čo bolo 6-krát viac než očakávali.

5

Výnimočným a úspešným slovenským projektom je aj MORGAW – sedadlo na bicykel. Od októbra do decembra minulého roku bežala na Indiegogo kampaň od Martina Moravčíka a Slawomira Gawlika, ktorých sedadlo na bajk nebolo len o jednoduchom a štýlovom dizajne, ale najmä o konštrukcii napomáhajúcej absorbovanie otrasov. To musí byť luxusná jazda! Zároveň si môžete vybrať aj farbu sedadla z desiatich variantov. Na tento produkt sa chlapcom podarilo vyzbierať 46 258 dolárov.

bike

Ak teda máte nejaký nápad, ktorým by ste mohli položiť svet na zadok, smelo do toho!

Ponúkame vám prehľad českých a slovenských crowdfundingových služieb:

www.hithit.com

–       zameriava sa na umenie, design, počítačové hry, mobilné aplikácie, šport

–       platby sa realizujú cez PayU

–       kampane trvajú 45 dní

www.nakopni.me

–       zameriava sa na umenie, charitu, hry, podporu obcí

–       platba sa realizuje prevodom na účet

www.modryzivot.cz

–       zameriava sa na deti, zdravie, životné prostredie, seniorov, humanitárnu pomoc

–       platba sa realizuje cez PaySec

–       potvrdenie darcom pre odpočet z dane z príjmu

www.startovac.cz

–       zameriava sa na umenie, módu, dizajn, hry, techniku

–       platba sa realizuje kartou, cez prevod na účet alebo cez PayPal

www.kreativcisobe.cz

–       zameriava sa na umenie, hry, cestovanie, sny

–       platba sa realizuje cez PayU

www.ideastarter.com

–       1. crowdfundingový portál na Slovensku od 11. 12. 2013

–       platba sa realizuje cez bankový prevod, kartou (GoPay) alebo cez PayPal

 www.dobrakrajina.sk

–       zameriava sa na neziskové organizácie

–       platba sa realizuje cez platobné tlačidlo, kartou, trvalým bankovým prevodom

www.ludialudom.sk

–       zameriava sa na verejnoprospešný účel – adresné a transparentné darcovstvo

–       platba sa realizuje cez internetbanking, kartou alebo cez platobný príkaz

www.dakujeme.sme.sk

–       zameriava sa na neziskové organizácie – adresné a transparentné darcovstvo

–       platba sa realizuje prevodom na účet alebo trvalým príkazom