Vysoká škola nie je len jeden nekonečný žúr. Niekedy musíte aj upratať intrákovú izbu, ísť na obed na menzu, zájsť na nejaké to cvičenie, a keď je najhoršie, musíte písať seminárne práce. Ale v zásade je to najlepšie obdobie života. Vyvážený mix povinností a bezstarostnosti. No keď to vydržíte 5 rokov, prichádza jedna veľká povinnosť – písanie diplomovej práce. Čo urobiť preto, aby to nebola horšie ako krížová cesta? Čoho sa vyvarovať, aby ste pri každom slovo vo Worde netrpeli ako Mel Gibson na konci Statočného srdca? 

Dobrá téma je alfou a omegou

Záleží na fakulte, či vám dá zoznam tém, z ktorých si musíte vybrať tú svoju, alebo je benevolentnejšia a dovolí vám vybrať náplň diplomovej práce podľa seba. Nech to je ktorákoľvek z dvoch možností, vyberte si tému, ku ktorej máte najbližšie. V prípade, že v zozname určených diplomových prác vám zostane niečo hrozné, urobte z toho svoju výhodu. Pretože aj zlé témy sa dajú spracovať tak, aby boli zábavné. Pozrite sa na tému svojou optikou, myslite mimo krabicu tak, aby ste ju spracovali z iného uhla, ako od vás všetci čakajú. Pretože písať diplomové práce, ktoré sú nudné, je horšie ako bosý vystúpiť na Everest.

Bez prípravy ani ranu

Tak a je to tu, najnenávidenejšia časť písania diplomovej práce – rešerš, príprava a študovanie témy. Presne toto je dôvod, prečo si musíte vybrať vašu najbližšiu tému. Ak si vyberiete nejakú, ktorá je pre vás peklo – budete trpieť dvojnásobne – pri študovaní a aj pri písaní. Nepodceňte túto časť. Neotvorte si náhodne knihu a neparafrázujte myšlienky, ktoré vás zaujmú ako prvé. Čím viac sa do toho ponoríte, tým lepšiu predstavu o spracovaní témy budete mať v hlave. A samozrejme, vyhraďte si na to dosť času. Dá sa napísať diplomová práca aj za týždeň, ale prečo to robiť? A samozrejme nezabudnite na toner v tlačiarni, pretože komisia má rada viacero kópii.