Ak ste sa niekedy zamýšľali nad správaním mužov v opitosti a po nej, zrejme vám čo – to prezradíme v tomto článku. Dozviete sa napríklad, prečo máte na druhý deň po opiáši nielen slušnú opicu, ale ste ešte aj viac nadržaný ako normálne. Správny čitateľ Manmagazin.sk je, samozrejme, nadržaný stále :P.Poznáme to úplne všetci, bla bla bla

Poďme na to čisto vedecky. Alkohol spôsobuje, že sa naše vnemy otupia, strácame prirodzený pud sebazáchovy, sme omnoho viac otvorení, ochotní riskovať a čo je najhoršie, ak nás prepadne pocit úzkosti, máme okamžite chuť veci riešiť. Tu a teraz, pretože TERAZ je ten správny moment, TERAZ je tá správna chvíľa. Aspoň nám to vtedy tak pripadá.

Sme väčší chlapi

Alkohol je pre telo toxická látka, ktorej sa chce prirodzene čo najskôr zbaviť. Niekoľko okamihov po tom, čo si vypijete prvý pohárik, vaše telo zaregistruje, že sa v ňom nachádza niečo nechcené a začne sa ho zbavovať. Okrem iného sa nám zrýchli látková výmena – trávenie. Za každú cenu chce telo dostať túto látku von. Zároveň sa naštartujú chemické reakcie, ktoré majú za úlohu tento proces urýchliť. Ako sprievodný jav chemickej reakcie na odbúravanie toxínov sa v tele tvorí zvýšené množstvo testosterónu (mužského hormónu). A teraz už asi chápete, prečo ste po pár pohárikoch taký „mačo“. Zvýšená hladina testosterónu totiž spôsobuje, že sa cítime byť viac chlapmi – viac silní a nebojácni junáci :). Jedni sa majú chuť biť, aby si dokázali svoju nadradenosť „vo svorke“, druhí majú tendenciu mudrovať iným do života a tretiemu sa chce jednoducho iba strašne spať. Alebo kombinácie týchto scenárov.

Dokazovanie si, že sme mačovia

Prejavuje sa to rôznymi spôsobmi. Niekto má chuť iba športovať alebo hrať sa a byť v to najlepší – dosiahnuť najlepšie skóre, skočiť najďalej, najvyššie alebo niečo podobné. Druhý má záujem do niečoho buchnúť, keď nič iné, aspoň do niečoho, čo nepoškodí. Ďalšie prípady sú rozstrieskanie vecí, prevracanie popolníc či pouličných reklám. Rozbité výklady obchodov majú taktiež často rovnaký motív. Najväčší extrém (nie však najmenej častý) je asi chuť niekoho zbiť. Veď nájsť si dôvod, s miernou provokáciou popíjajúcich v okolí, ktorí majú rovnaký záujem dokázať si svoje mačovstvo, nie je zase až taký problém.

Ako sa spieva v jednej pesničke: “Posilnený ceskanom a pivom”…

Precitlivenosť

Žena nášho kolegu, ak dostane SMS-ku „Miláčik ľúbim ťa“, vie, že ten jej má v sebe už minimálne piaty panák. Najhoršie je, ak si v opitosti uvedomíte, že rozchod s vašou bývalkou nebola možno tá úplne najsprávnejšia vec. Ako sme spomínali na začiatku, náš prirodzený pud sebazáchovy je otupený a ochota riskovať vysoká. To je presne dôvod, prečo je ilegálne po požití alkoholu viesť motorové vozidlo. Ale my v redakcii Manmagazin.sk by sme našim zákonodarcom radi navrhli, aby bola rovnako prísne kontrolovaná aj komunikácia cez moderné komunikačné prostriedky s bývalými frajerkami. To, čo ste posilnený hladinkou alkoholu večer napísali, niekedy ľutujete ešte pekne dlhú dobu.

Strata koordinácie, videnia atď…

To, že sa opití motajú, pre vás asi nebude veľká novina. Zábavné však môže byť pozorovať ich „vytáčanie zákrut“ – otupuje sa totiž schopnosť odhadnúť, ako ďaleko sú od nás dané objekty vzdialené. Ak k tomu pripočítame ešte chôdzu systémom „jeden krok vpred, dva dozadu“, určiť, ako rýchlo sa dostanete na roh ulice a podobne, môže byť veľkým problémom. Súvisí s tým napríklad aj strata schopnosti písať na klávesnici telefónu bez toho, aby ste urobili milión preklepov.

Z redakcie poznáme aj prípady, kedy dotyčný poslal SMS-ku s absolútne nezmyselným textom, mysliac si, že píše úplne dokonale. Záleží, komu píšete, ale v niektorých situáciách sa toto šifrovanie kurhevsky hodí.

Chce sa nám okamžite spať

S procesom zvýšeného metabolizmu ide ruka v ruke aj celková únava. Aj preto je častým riešením nespavosti vypitie nejakého toho pohárika, ale to je iba interné odporúčanie redakcie. S najväčšou pravdepodobnosťou by s nami množstvo lekárov zrejme nesúhlasilo. Avšak istá časť určite áno :-)

„Kvety a bonboniéry nepijem“ – mal Jeden lekár napísané na dverách svojej ordinácie

Balenie žien

Áno, je to tak. To nám ide najlepšie opitým. Ale pozor, ak to preženieme, končí to väčšinou viac vtipne až trápne ako úspešne. Dajte si teda len jeden – dva poháriky, ktoré vám môžu pomôcť „na guráž“, t.j. osloviť aj tú nádhernú blondínku, po ktorej slintá celý podnik.

Ráno po opici sme nesmierne nadržaní

Aj vy ste si všimli, že na druhý deň po žúrke by ste poklátili všetky baby v okolí? Je to spojené so spomínanou nadmernou tvorbou testosterónu, tým pádom zvýšenou produkciou spermií, atď. Bohužiaľ, žiadna lekárska štúdia nepotvrdila, že by mal alkohol vplyv na plodnosť, aj keď tomu úprimne nerozumieme – tí, čo nabúchali frajerky nechtiac, neveríme, že si predtým vôbec nič nevypili… Inak, ak aby ste chceli všetko ešte umocniť, látka ktorá tieto veci podporuje, sa volá selén. Nachádza sa napríklad v cibuli. Viac vám už ale napovie ujo Gúgel.

PS, ak by vám nestačilo:

NÁVOD na odbúravanie opice TU.

Fakty o borovičke TU.