Snívali ste o tom, alebo si aspoň predstavovali, aké úžasné by bolo vedieť sa premiestniť behom okamžiku k moru, do hôr alebo do práce? Pre ľudstvo je to síce stále len sci-fi, no všetko nasvedčuje tomu, že raz by to mohlo byť realitou. Veda totižto napreduje priam závratnou rýchlosťou.

Pred 150 rokmi nemali naši predkovia ani žiarovky a o lietadlách ani nesnívali, pred 50 rokmi nemali vreckovú kalkulačku a pred 20 rokmi sa mobilným telefónom či počítačom v domácnosti mohli pochváliť len vyvolení. A kde sme dnes? S mobilmi chodia na záchod aj 8-ročné deti. Doba sa mení rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým.

Najnovší pokus čínskych vedcov absolútne fascinoval celú verejnosť. Kvantová teleportácia sa síce už niekoľkokrát podarila v rôznych štátoch sveta, no v Číne sa podaril odborníkom priam husársky kúsok. Fotóny teleportovali až na obežnú dráhu za satelit Micius, ktorý minulý rok vyslali Číňania do vesmíru, do vzdialenosti väčšej ako 500 kilometrov!

Tento neuveriteľný spôsob prenosu informácií môže v budúcnosti priniesť ľudstvu nový vek informatiky. Informácie by sa mohli totižto prenášať nepredstaviteľne vysokou rýchlosťou. Ak by výskum v tejto oblasti pokračoval takým závratným tempom aj naďalej, už čoskoro by sme mohli využívať kvantový internet a napríklad sťahovanie filmov by trvalo zlomky sekúnd. Zatiaľ nie je známe, aké objemy dát by boli možné posielať a ani to, na akú vzdialenosť by mohol byť teleport možný.

Napriek tomu je to fascinujúci krok vpred. Ak sa darí prenášať informácia, prečo by sa nemohlo za niekoľko rokov podariť teleportovať aj hmotné predmety a nakoniec aj samotného človeka?

Zdroj: futurism.com | Foto: Twitter