Čínskymi médiami sa šíria správy o strašných podmienkach, ktoré musia znášať čínski športovci na olympiáde v Riu. A nejde len o detaily. Podľa niektorých existujú vážne obavy o zdravie a bezpečie reprezentantov. Mnohí používatelia sociálnych sietí nazývajú túto olympiádu „najhoršou v dejinách“.

Už od apríla sa v čínskych médiách spomínajú rôzne bezpečnostné riziká, ktorým je ich národná delegácia vystavená. Niekoľko udalostí posledných mesiacov dáva dôvody na reálne obavy. Napríklad aj to, že ženy – šermiarky boli okradnuté a strelecký tím si všimol podozrivé transakcie na svojich kreditných kartách.

Minister zahraničných vecí už informoval čínskych fanúšikov, aby sa vyhýbali niektorým oblastiam v Riu a samotní organizátori olympijských hier sa museli zaviazať, že zvýšia bezpečnostné opatrenia.

Coir3JbVUAEMNbfNa Twitteri „Team China“ sa objavilo viacero tragikomických fotiek z dejiska hier. Napríklad v jednom tweete sa spomína, že lepiaca páska je neoddeliteľnou súčasťou ich každodenného života v Riu. V ďalšom sa zasa čínski reprezentanti sťažujú na rozpadnuté umývalo (viď. obrázok vyššie) a nefunkčnú elektrinu.

Situácia vyzerá miestami naozaj katastrofálne. Svedčí o tom aj toto video:

Hashtag #RioOlympics sa stal na sociálnych sieťach útočiskom pre sťažujúcich sa športovcov. Yang Jingyu píše, že namiesto udalosti roka ide o „jeden veľký vtip“, Lu Zhimin zasa hovorí, že najväčším úspechom atlétov bude, ak sa domov vrátia živí a zdraví.

Čína má v Brazílii 416 reprezentantov, Slovensko 52. Nad otázkou, či sa miestnym podarí letnú olympiádu ustrážiť bez väčších alebo tragickejších zlyhaní, stále visia otázniky.

Zdroj: bbc.com, twitter.com | Foto: commons.wikimedia.org, flickr.com