Akoby ste sa vznášali. Presne ten pocit vyvolávajú sklenené vysuté mosty. Avšak pozor. Takýto zážitok je len pre silné povahy. Cez sklenenú nášľapnú plochu vidíte aj stovky metrov pod seba.Sklenené mosty sa v Číne stali doslova boomom. Inžinieri sa predháňajú v projektoch o ten najdlhší. Prvenstvo si čochvíľa uchmatne ten z národného parku Tianmenshan v Zhangjiajie s plánovanou dĺžkou 430 metrov a šírkou šesť metrov. Vzdialenosť od dna údolia, ktoré most preklenie, a mostom by mala byť v najvyššom bode neuveriteľných 300 metrov. Most unesie až 800 ľudí naraz a dokončený by mal byť v júli 2016. Otvorenie pre verejnosť sa plánuje na október 2016. Slávnostného otvorenia sa, samozrejme, zúčastní aj izraelský projektant Haim Dotan, ktorý most navrhol. “Most je navrhnutý tak, aby bol čo najneviditeľnejší,” povedal autor projektu.

Most sa buduje v národnom parku Tianmenshan v Zhangjiajie a bude mať dĺžku 430 metrov.
Most sa buduje v národnom parku Tianmenshan v Zhangjiajie a bude mať dĺžku 430 metrov.

Do dokončenia mostu bude prvenstvo držať 274 metrov dlhý sklenený most, ktorý bol otvorený v septembri 2015 v geologickom národnom parku Shiniuzhai. Tieto dva mosty sú od seba vzdialené približne 500 kilometrov. Už postavený most je v najvyššom bode vzdialený od dna kaňonu, cez ktorý je postavený, 182 metrov.

Autorom je izraelský projektant Haim Dotan, ktorý navrhol most tak, aby bol čo nemenej vidieť.
Autorom je izraelský projektant Haim Dotan, ktorý navrhol most tak, aby bol čo najmenej vidieť.

Čína sa takýmito projektami snaží o zatraktívnenie národných parkov a zvýšenie návštevnosti. Samozrejme, že 430 metrov dlhý sklenený most ani zďaleka neuzatvára pretek o “najdlhšiu prechádzku po skle”. Je len otázkou času, kedy niekto nájde vhodné miesto a predstaví opäť dlhší sklenný most. Módna vlna však má aj svoje odvrátené stránky. V októbri 2015 takýto most začal praskať priamo pod nohami turistov. Stalo sa to v národnom geologickom parku Yuntai Mountains a most zatvorili už mesiac po jeho otvorení.

A ako to na takom moste môže vyzerať? Naozaj kadejako…

Zdroj: mashable.com, archidaily.com, youtube.com l Foto: archidaily.com, mashable.com, adeptpage.com, scmp.com, businessinsider.com