Každý fajčiar a určite aj nefajčiar si všimol, že na cigaretových krabičkách sa začali objavovať nie práve najkrajšie obrázky. Už po prvých dňoch sa dostavili výsledky, avšak nie také, aké boli odborníkmi predpokladané.

Dieťa s cumlíkom v tvare dymiacej cigarety, žena vykašliavajúca z úst krv či muž s amputovanou nohou. Aj toto sú fotky, ktoré sa objavujú na všetkých druhoch cigariet predávaných na našich pultoch. Boli vybrané Európskou komisiou a v zahraničí sa na obaloch cigariet vyskytujú už dlhší čas. U nás nahradili pôvodný nápis „fajčenie škodí zdraviu“ či „fajčenie môže zabíjať“. Majú však tieto obrázky nejaký zmysel? Naozaj odradia fajčiarov?

Ešte pred spustením nového cigaretového dizajnu boli oslovení náhodní fajčiari, ktorým bolo ukázané, ako bude cigaretová krabička vyzerať. Väčšina z nich sa zhodla, že aj keď sú obrázky oku nepríjemné, fajčiarov to od ich obľúbenej cigarety neodradí. Zmyslom týchto fotografií malo byť aj odradenie potencionálnych nových fajčiarov a mladých ľudí od zapálenia si prvej (a potom ďalšej a ďalšej) cigarety.

Výsledok zavedenia obrázkových škatuliek sa čoskoro dostavil, no žiaľ iný, ako sa predpokladal. Z pultov zmysli tzv. tabatierky, kde si fajčiari môžu cigarety ukladať.

Doteraz využívalo tabatierky málo ľudí, prekladanie cigariet zaberalo čas, pre mnohých bolo ich nosenie nepraktické. No Teraz, ako keby sa po nich zľahla zem.

Tabatierka umožňuje fajčiarom zapáliť si cigaretu bez toho, aby sa vždy museli pozrieť na nechutný obrázok nachádzajúci sa na cigaretovej škatuľke. Okrem tabatierok sa však zaznamenal i dopyt po púzdrach na cigarety, kde sa jednoducho strčí celá krabička.

tabatierka 2 tabatierka

Verme však, že aspoň začínajúcich fajčiarov tieto obrázky odrádzajú a plnia svoj účel. Tiež by si mal každý fajčiar prepočítať, koľko ho jeho „fajčiarske hobby“ stojí a čo by si za ušetrené peniaze mohol kúpiť. Ak napríklad vyfajčíte len jednu krabičku denne po 3,20 Eur, za rok miniete 1168 Eur. To je už slušný balík na krásnu dovolenku či kúpenie nového spotrebiča do domácnosti. Nehovoriac o vlastnom zdraví. Preto bez ohľadu na to, či sa na cigaretách obrázky objavia alebo nie, by si mal každý uvedomiť tieto fakty a ak to len trošku ide, mal by sa zaprieť a s fajčením prestať, prípadne ho aspoň obmedziť.

Fotosmokersoutletonline.com, habanosyhermanos.com, theguardian.com