Medvede hnedé patria do Vysokých Tatier odjakživa. Teraz sa ale títo huňatí obyvatelia našich veľhôr ocitli na muške poľovníkov. Je ich totiž priveľa a príliš často sa obšmietajú okolo ľudských obydlí.Situácia je dokonca tak vážna, že krízový štáb vo Vysokých Tatrách vyhlásil od piatka 8. apríla mimoriadny stav. Toľko chlpáčov vraj v tomto regióne nebolo už veľmi dávno. Medvede boli videné vo Vyšných Hágoch, Novom Smokovci, Starom Smokovci, Dolnom Smokovci, Tatranskej Lomnici aj Tatranskej Kotline. Kým v minulosti sa len špacírovali po cestách a atakovali kontajnery s odpadkami, teraz sa dobýjajú do záhrad a domov, a napadli dokonca dvoch psov. Obavy vzbudzuje fakt, že sa pohybujú i v okolí škôl.

hiker-846094_1920

Zástupcovia samospráv aj predstavitelia organizácie cestovného ruchu sú presvedčení, že situáciu treba urýchlene riešiť, blíži sa totiž turistická sezóna a do Tatier už od mája budú prichádzať školské kolektívy. Pre miestnych síce zákaz vychádzania zatiaľ vydaný nebol, opatrnosť je ale nevyhnutná, hlavne vo večerných hodinách, kedy sa treba vyhýbať miestam s kontajnermi. Ak sa teda chystáte v blízkej dobe do Vysokých Tatier, majte oči na stopkách. Po selfíčku s medveďom totiž určite túži len málokto.

Na videu si môžete pozrieť jedno stretnutie s macom zoči voči. Odohralo sa pred dvadsiatimi rokmi pri niekdajšom liečebnom dome Helios. S určitosťou však môžeme povedať, že nie každý medveď je takýto mierumilovný…

Video: Youtube |Foto: Pixabay

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mia
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.