Všetci to poznáte. Ráno zazvoní budík príliš skoro, cestou do práce nadávate na zápchy či šéfa a výplatná páska aj tak vyzerá, ako keby z nej niekto odstrihol.Stokrát ste si už pomysleli tú známu vetu: „Keby nemusím nikam ísť.. byť tak sám sebe pánom a zarábať“. Čo však bolo kedysi nemožné, je dnes realitou. Nehovoríme o klasických podnikateľoch ani o umeleckých profesiách. Má to len jediný háčik. Keďže nad sebou nebudete mať bič v podobe šéfa, budete sa ním musieť stať vy sám. A to chce trochu odvahy, ešte viac sebadôvery a vytrvalosť, aj keď sa nebude hneď dariť. Mnohí zistia, že poslúchať cudzie príkazy je ľahšie, ako ich vymýšľať. Že šéfova ukričanosť je niekedy znesiteľnejšia, ako ticho vo vlastnej hlave. Na tých, ktorí prejdú cez tento level, však čaká odmena, ktorá začína v matrixe nadobúdať nevyčísliteľnú hodnotu: sloboda a čas. A niekedy vám stačí proste náhoda a trochu šťastia. Veď posúďte sami. Predstavíme vám povolania a ľudí, ktorí sa rozhodli urobiť to po svojom.

LEKTOR, MENTOR

Je na vás, čo chcete učiť. Ak je záujem a vy to viete predať ďalej, úspech je zaručený či už sa rozhodnete pre jazyky, alebo sa stanete rovno mentorom pre osobný rozvoj. Môžete školiť cez skype, live, v pivnici, alebo v kulturáku.

Živý dôkaz: Mark Dzirasa, ktorý pracuje ako kouč, duchovný mentor a podnikateľ. Svoje prednášky poskytuje väčšinou naživo, ale vy môžete pokojne začať aj pred kamerou, tam na vás žiadna kríčková zelenina nedosiahne.

BURZOVÝ MAKLÉR

Nemusíte sa hneď sťahovať na Wall Street. V pohodlí domova sa venujete burze, krivkám, nakupujete a predávate. Uvidíte, ako si zamilujete vetu: Drahá, dnes som strelil pšenicu a zlato. Pravidelným tréningom a študovaním pravidiel sa stávate stále lepšími. Zo začiatku je vhodné pracovať so symbolickými obnosmi pre oťukanie sa, časom môžete pokojne investovať svokrine šperky.

Živý dôkaz: Jiří Mazur, ktorý sa veľmi úspešne živí podnikaním na burze a v súčasnosti sa venuje aj prednášaniu o tom, ako sa to robí.

business

YOUTUBE VLOGGER

Prispievate vlastnými videami na akúkoľvek tému, ktorá zaujme divákov. Avšak pravidelne potrebujete dobré nápady alebo aspoň jeden skvelý, ktorý sa rozšíri tak rýchlo ako tajná pikoška v slovenskom showbiznise (so zábavnosťou na tom budete hádam lepšie). Keď dosiahnete istý počet odberateľov kanálu, máte vyhrané. Po čase sa môžete stať dokonca youtube partnerom.

Živý dôkaz: Felix Arvid Ulf Kjellberg, známy ako „Pewdiepie“, ktorý sa môže pochváliť už nejakú dobu najviac odoberaným kanálom. Pritom jediné, čo robí je, že hrá PC hry a natáča sa pri tom na video. Divácku obľúbenosť však dosiahol svojou úprimnou radosťou z hry a naozaj vtipnými komentármi.

PROGAMER

Toto je niečo pre vášnivých hráčov, ktorí trpia vždy, keď musia stlačiť „exit game“ a ísť.. Ako progamer budete hrať a trénovať svoju hru ako pravý profík – každý deň a dlho. Keď ste dostatočne dobrý, zaregistrujete sa v súťaži (najlepšie v medzinárodnej) a  zistíte, či ste naozaj dostatočne dobrý.

Živý dôkaz: Johnathan Wendel, ktorý sa presadil na 35-tich turnajoch s hrami ako Painkiller a získal tak už skoro pol milióna dolárov. Zo Slovákov je najúspešnejší Ladislav Kovács, ktorý vyhral niekoľko medzinárodných turnajov s hrou Counter-Strike.

GIGOLO, AMATÉRSKY PO*NOHEREC

Aby ste nepovedali, že vám ponúkame len povolania, na ktoré potrebujete špeciálne schopnosti, vedomosti či kapitál, tu je jedno, na ktoré potrebujete len… funkčný penis. V prípade gigola si nemôžete veľmi vyberať a zákazníčku by ste mali uspokojiť, aj keď to nie je úplne váš „šialok“ kávy, inak si pokazíte reputáciu. Ak sa však rozhodnete pre amatérskeho po*noherca, môžete si vo vlastnej obývačke pohadzovať na posteli, koho chcete vy. Mimoriadne obľúbené sú videá skutočných párov, takže môžete pokojne pracovať s priateľkou (je dobré povedať jej predom, že video mienite zavesiť na net, inak vám môže zavesiť aj ona).

Živý dôkaz: Vysoká sledovanosť amatérskych po*nostránok :) a časté hovory pätdesiatničok na to isté číslo.

LIEČITEĽ, EZOTERIKY

S touto profesiou si trochu zarábate na žalobu, súd a iné opletačky, ale vyskúšať to môžete. Veď koľkí už vyskúšali a vôbec sa im nevedie zle. Nutné je len naučiť sa niečo o čakrách, karme, aure a rodových prekliatiach. Potom už len čakáte na toho zakliateho nešťastníka, ktorý sa s vierou obráti na vašu platenú linku.

Živý dôkaz: Keďže sa aj my chceme vyhnúť súdnym opletačkám, nebudeme menovať nikoho. Ani pána Damiela.

Dúfame, že v niektorom z týchto inšpiratívnych povolaní nájdete svoje pravé JA, alebo aspoň Irenu, a že možno raz skúsite začať znova od nuly, ako to už poznáte a dotiahnete to do výšin, ktoré ešte nepoznáte. Ak nie, tak sa aspoň ráno v tej zápche usmievajte.