Rusko je krajina neobmedzených možností. Akákoľvek šialenosť vás napadne, verte, že v Rusku ju majú tak desaťkrát väčšiu. Aj s malým bonusom. Napríklad, mesto Mirnyj, ktoré doslova balansuje na okraji gigantickej bane na diamanty.

Bežne sa diamanty ťažia v pomerne hlbokých doloch. Uhlík, na ktorý pôsobia vysoké teploty a tlak vo vyvreninách, sa v hornom zemskom plášti mení na kimberlit. Táto hornina je významná práve pre možný obsah diamantov. Hlboké doly však nie sú podmienkou. Ťažba môže prebiehať aj v povrchových baniach. Tak ako tomu bolo od roku 1957 pri sibírskom meste Mirnyj. Pôvodne bežná povrchová baňa sa mohutnou ťažbou zmenila na najväčšiu baňu na ťažbu diamantov na svete. Povrchová ťažba skončila v roku 2001, no podzemná ťažba pokračovala do roku 2004.

DM00024bVI_PSH_Mirny_Russia_Diamond_Mine_with_snow_PED

Päťdesiat rokov intenzívnych prác musí zanechať následky. Prvým je gigantický kráter s priemerom tísíc dvesto metrov, hĺbkou 525 metrov a nákladiakom trvá dve hodiny, kým sa po ceste dlhej 7,7 kilometra dostanú až na dno. Baňa pôsobí doslova mimozemsky a pri pohľade na ňu nebudete nachádzať slová. Gigantická bizarnosť je totiž zároveň akási pekná, očarujúca.

mirny-diamond-mine1

Druhým následkom je mesto Mirnyj. Aj napriek uzavretiu bane v ňom dodnes žijú ľudia. Populácia je okolo 35 000 obyvateľov. Prirodzene by sme očakávali, že mesto je od bane vzdialené aj hodinu cesty autom. Niekedy tomu tak zrejme bolo. Baňa sa však tak rozrastala, až sa zastavila doslova na okraji mesta. Dodnes na desivej hranici bane stoja paneláky, rodinné domy alebo nákupné centrum. A nikomu to ani nepríde zvláštne. Proste časť tamojších obyvateľov má za suseda gigantický vrt, no a čo?!

yhuwnz9jioybdecwnobl

Mesto má vlastné letisko, centrom je Leninovo námestie, obchodným centrom je firma Alrosa, ktorá tu ťažila diamanty. Väčšina obyvateľov je dodnes spojená s obchodom s diamantami.

Zdroj: wikipedia.org, zoom.iprima.sk l Foto: whenonearth.net, sstl.co.uk, gizmodo.com