Turkménsko patrí medzi najmenej navštevované krajiny na svete. Ročne sa sem dostane ani nie 30 tisíc turistov z celého sveta. Aj do Severnej Kórey ich chodí viac. Prečo? Patrí totiž k najbohatším krajinám sveta, pretože leží na obrovských zásobách ropy a zemného plynu.

Krajina je úzko spätá so svojím legendárnym vodcom Saparmurat Nijazov, prezývaným Turkmenbaši, čo v preklade znamená ,,Otec všetkých Turkménov“. Tento vo svete uznávaný i preklínaný komunistický vodca zomrel v roku 2006, ale dodnes je celým päťmiliónovým národom považovaný za boha. Svedčia o tom aj jeho nespočetné sochy z čistého zlata vystavané po celej krajine.

turkmenbaši

Prikláňame sa k názoru, že jeho popularita spočíva v sociálnom systéme, ktorý pre svojich ľudí vytvoril. Ako jeden z mála svetových diktátorov nemyslel len na svoj blahobyt, ale i na blahobyt celého obyvateľstva Turkménska. Bohatstvo z ťažby nerastných surovín investoval najlepšie ako mohol, do svojich občanov.

Turkmenistan

Ako turistu vás v tomto štáte vyjde benzín len na 2 centy za liter. Domácich ešte menej. Donedávna bola dokonca nafta úplne zdarma!

Zdarma je miestnym poskytované tiež ubytovanie, elektrina, voda a plyn. Aj medzinárodné lety majú za smiešnu cenu. Keď sa chce Turkmén dostať do Londýna, zaplatí len desať dolárov.

Pre tamojších nie sú ničím neobvyklým ani obytné domy z pravého talianskeho mramoru. A keby len domy, ale i verejné toalety sú vystavané z tohto drahého materiálu.

Takže páni, kedy sa sťahujeme?

Turkmenistan byty

Zdroj| dromedar.sk Foto| dromedar.sk, bbc.com, en.wikipedia.org