Spôsobov, ako zarobiť v dnešnej dobe, je naozaj mnoho. Ale nie každý z nich je tak vzrušujúci a zábavný ako hľadanie padlých meteoritov. Stačí malá investícia, stratégia a ak sa podarí, budete v balíku na dlhší čas.

Meteorit je teleso vesmírneho charakteru, ktoré vznikne po dopade meteoroidu na Zem. Dopad meteoritu na Zem je ale sprevádzaný ťažkými podmienkami. Aby sa meteorit v atmosfére nerozpadol, musí mať pred vstupom do atmosféry minimálne jeden meter a hmotnosť minimálne jednu tonu. Taktiež je obmedzený rýchlosťou 10 – 20 km/s.

Ak sú tieto podmienky splnené, je veľká šanca, že na Zem dopadnú kúsky meteoritu. Najčastejším typom meteoritov dopadnutých na Zem je železný meteorit, čo je veľmi dôležité pri hľadaní týchto objektov, nakoľko kovová štruktúra meteoritu vyvolá striedavé magnetické pole v detektore kovu, ktoré si ale, bohužiaľ, musíte zadovážiť alebo kúpiť.

železný meteorit, meteorit, meteoroid, dopad meteoritu
železný meteorit

Presuňme sa k cenníku. Za jeden gram meteoritu dostanete od 0,5 € – 1 €. Čo síce vyzerá málo, ale takmer vždy nájdete meteority s omnoho väčšími hmotnosťami (v prípade teda, že nejaký nájdete). A aby toho nebolo málo, často sa stáva, že po náleze meteoritu budú v okolitej lokalite pravdepodobne ďalšie kúsky prípadne poriadne kusy. Pre porovnanie, istotne si každý pamätá nedávny dopad meteoritu v Čeljabinskej oblasti (Rusko). Armáda síce zaistila lokality s prípadnými dopadmi väčších kusov, no našlo sa aj pár šťastlivcov, ktorí našli to, čo hľadali. Istý Rus donedávna predával časť meteoritu s hmotnosťou 500 g za cenu 220 €.

Avšak treba podotknúť, že po Zemi sú rozhádzané omnoho väčšie telesá vyšších váh a možno tam niekde čaká práve na vás poriadny balík peňazí. Po nájdení takéhoto kolosálneho objavu sa vôbec nebudeme čudovať, keď vám neznámy zainteresovaný zberateľ alebo spoločnosť vypíše šek na pár tisíc, možno i desaťtisíce eur.

Upozornenie: Video obsahuje hlasitú zvukovú stopu!

Dopad meteoritu v Čeľjabinsku:

Zdroj: aerolite.org, wikipedia, youtube.com | Obrázky: wikipedia, youtube