V dnešnej dobe veľmi veľa, najmä mladých ľudí, odchádza pracovať do zahraničia. Dôvody k tomuto rozhodnutiu sú všetkým zrejmé. Okrem zlepšenia svojich jazykových schopností a spoznávania novej kultúry najviac prevláda nedostatok možností pre sebarealizáciu v domovine.Podľa štatistických údajov, ktoré však zahŕňajú iba občanov, ktorí nahlásia svoj odchod na patričnom úrade, odíde každý rok zo Slovenska za prácou až 30 000 ľudí. Zistiť však reálne čísla je nemožné, keďže nie každý Slovák je v zahraničí oficiálne zaregistrovaný. Kam ale “naši” odchádzajú najčastejšie a aké sú mzdy v daných krajinách?

Veľká Británia

Odhaduje sa, že v Británii žije až 100 000 Slovákov, ktorí sú legálne zaregistrovaní. Výška minimálnej mzdy je tu stanovená na 6,70£, čo je 9,39€ pre zamestnancov starších ako 21 rokov. V Británii sa neuvádza mesačná mzda, pretože zamestnanci sú vyplácaní týždenne.

Írsko

Podľa odhadov pracuje v Írsku okolo 50 000 Slovákov. Minimálna mzda je 1462€. Ak vám teda nevadia upršané dni a chystáte sa do zahraničia nie je nad čím rozmýšľať.

Rakúsko

Do Rakúska odídu pracovať ročne mnohí Slováci, veľmi veľa z nich pracuje v Rakúsku a býva na Slovensku vďaka pomerne malej vzdialenosti. Podľa oficiálnych údajov tam pracuje okolo 20-30 000 Slovákov, no reálne čísla sú mnohonásobne väčšie. Minimálna mzda u našich susedov nie je presne definovaná, pohybuje sa od 1000€ vyššie stanovených kolektívnou zmluvou. Priemerná mzda však dosahuje oveľa väčšie čísla, chyžná zarobí okolo 1200€, elektrikár asi 2000€.

Každý rok odíde 30 000 mladých

Nieje sa čomu čudovať, ak nám odchádzajú mladí ľudia pracovať do zahraničia, Slovensko v priemerných platoch ďaleko zaostáva. Minimálna mzda na Slovensku od januára 2016 bude dosahovať 410€, čo bohužiaľ stále zaostáva za európskym priemerom.