Práve som stála pred zrkadlom a kriticky som sa pozerala na svoju bielu pokožku, keď zavolala Katy. Prosíkala, aby som s ňou išla do Dominikánskej republiky, lebo frajer sa s ňou rozišiel. Keď mi povedala, že je to do Puerto Plata, ohrnula som nos, pretože som chcela vždy ísť do Punta Cana s bielym pieskom. Jej prosíkanie nakoniec zabralo.

 

Úsmev, prosím

Hneď, ako sme pristáli, znervóznela som, lebo pršalo. Po 17 hodinách cesty to nie je najlepší štart. Všetko zmenil príchod do rezortu, kde sa každý škeril a najprv sme si mysleli, že to majú v popise práce. Lenže v Dominikánskej republike sa ľudia usmievajú VŠADE, majú to v povahách. Keď sme jedli v reštaurácii, čašník začal spievať, ostatní sa pridali, poprípade ešte zatancovali.

Touchy, touchy, kissy, kissy…

Dominikánci dávajú energiu do všetkého čo robia. Sú neskutočne zlatí a aj ich angličtina je špecifická. Zrejme sa im tento jazyk zdá tvrdý, preto vytvárajú vlastné zdrobneniny typu „touchy, touchy, kissy, kissy, watchy, watchy…“

Ak ti chýba tehla, „požičaj si“ susedovu

Pozitívny prístup k životu sa odráža aj na vzhľade krajiny. Je vidieť, že hlúposti nikto nerieši. Neviem, ako by ste sa tvárili, keby si sused „požičal“ z vášho domu materiál na dostavbu toho svojho. Tým pádom sú v dedinkách hlavne nedostavané domy, pretože aj ten, kto požičal a ani o tom nevie, si zákonite musí požičať od niekoho druhého, kto to tiež nebude vedieť, a tak ďalej. O tom, že sa naozaj nestresujú, svedčí aj fakt, že ak si nič v ich obchodíkoch nekúpite, nikto sa na vás nenahnevá. Dokonca vám ešte ponúknu pohárik domácej Mama Juany, čo je sladký a zradný likér, preto sa neulakomte na viac. Bolesť hlavy a náhla kóma je pri nadmernej konzumácii zaručená. :)

two women fighting

Autobusy s pomocníkom

Ak chcete zažiť niečo uletené, stačí nastúpiť na miestny autobus, pretože turisti chodia väčšinou rozheganými taxíkmi. Vodič má pre istotu pomocníka. Ten otvára dvere, lebo nie sú automatické. Okrem toho vyberá peniaze, ukazuje, kto má kedy vystúpiť, no predovšetkým s nasadením a neustále „šteluje“ rádio. Hudba a spev sú pre domácich „korením života“.

Ušúľajte si nepodarenú cigaru

Pokiaľ zháňate typický darček z tejto krajiny, ktorý nie je nikde na svete, odporúčam modrý polodrahokam Larimar. Vsadený býva do striebra, zlata, alebo platiny a pre zamilovaných je znakom nekonečnej lásky a oddanosti. Ak to s polovičkou nemyslíte vážne, zájdite radšej do továrne na cigary. Keď budete mať šťastie, môžete si ušúľať vlastnú cigaru a zobrať ju so sebou. Zdá sa to jednoduché, ale zasmejete sa nad svojou chabou verziou. Ochotne vám však predajú značkové kusy bez chyby.

Super extra biznis

Nesmiem zabudnúť na „luxusné obchody“ s elektronikou, kde predávajú staré klasické televízory z roku päť ako najnovší hit. Neverila som, ale naozaj sme na také predajne narazili a išli sme z toho od smiechu k zemi. A to nehovorím o bufete, kde mali ako tovar jeden obložený rožok. Nič viac. Dominikánci sú vynaliezaví ľudia, majú pár harabúrd a hneď začnú podnikať. Zrejme im to ide. Ako mi povedal domáci, oni veľa peňazí nepotrebujú, lebo počasie majú pekné, vyspia sa aj pod palmou a zaspievať si môžu všade. Navyše svojmu nápadu veria.

Záhadný chlap na „služobke“

Väčšina sveta chodí do Dominikánskej republiky kvôli zábave a možno aj se*u. Katy sa raz dala do reči s čudákom, ktorý po celý čas, v štyridsiatkach, nosil dlhé rukávy. Porozprával jej, že je právnik, žije vo Varšave a oficiálne je na služobnej ceste v Európe. (Mimochodom, bol február.) Mesiac pripravoval túto cestu a do kancelárie si nosil po jednom tričku, aby mu asistentka zbalila kufor a naschvál nechával v kancelárii aj špinavé košele, aby neprišiel s čistými vecami. Takéto „služobné cesty“ absolvuje niekoľkokrát ročne už asi 10 rokov a manželka nič netuší. Jeho dôvod asi poznáte. V prvom rade krásne Dominikánky a v druhom rade miluje túto krajinu. Vraj dievčatá majú rady nespútaný se* a ochotne sa pohrá aj s niekoľkými. Stále ho to vychádza lacnejšie, ako keby si mal vydržiavať milenku. Keď máte peniaze, ste povrchný a nudíte sa, môžete sa inšpirovať.

Plávanie v alkohole

Ak sa chcete len zabaviť, nie je problém, stačí vbehnúť do hotelového bazéna s barom. Je tam voda šmrncnutá alkoholom. Vlastne alkohol „obohatený“ vodou.  Podaktorí totiž neodhadnú, koľko liehu znesie ich telo v spojení s horúcim slnkom a to, čo nevládzu vypiť, sa vyleje do bazéna. Kalná voda v ňom nikomu  neprekáža. Ak nie ste pri bazéne, doženú vás s pitím na pláži, kde dookola behajú s táckami a vykrikujú: „…drinky, drinky“. Aj keď odolávate, smäd je smäd. Pokiaľ si poviete, že raz ten bar určite zavrú, tak sa mýlite. Vždy je nejaký otvorený a ochotne vám v ňom nalejú.

Top view of passionate young lovers having sex

Chcete se*? Stačí si povedať

Mravy sú tu uvoľnené, čo bolo pre nás ako pozorovateľky niekedy vtipné. Animátori, ktorí zarábajú len pár eur, nenápadne ponúkajú se*uálne služby, ale neberú to ako prostitúciu, iba podporu života. Nič nie je len tak, ani medzi turistami. Tu nikto s nikým nezačne chodiť a nevznikne z toho veľká láska. Je jasné, že ak muž pozve ženu na prechádzku po večernej pláži, je to pozvánka na se*. Na druhý deň je už každý s niekým iným. Chápe to každý, ženy aj muži.

Nakoniec bol aj biely piesok

Puerto Plata je skalnatá časť Dominikánskej republiky, ale biely piesok nemusí byť nedostupný. Stačí sa vybrať na výlet do Cayo paradiso. Dostanete sa tam polorozpadnutými člnmi a dosť divokou jazdou. V jednom z troch altánkov si potom môžete zložiť veci, v ďalšom na vás čaká ovocie, rum s kolou a kokos. V poslednom si viete požičať veci na šnorchlovanie. Oceán je až gýčovo čistý a pod hladinou sme mohli objavovať nádherné koraly a množstvo farebných rybičiek. Jednoducho rozprávka, ale po hodinách na slnku má každý dosť a hor sa naspäť do rezortu, kde beží nespútaná zábava…

Autor: Gabi H.