Je Suis Charlie. Slovné spojenie, ktoré pred rokom zaplnilo sociálne siete, médiá, slovné spojenie, ktoré znelo všade a dodnes vyvoláva zimomriavky. Sloboda prejavu dostala pred rokom obrovský úder pod pás. Redaktori satirického denníka Charlie Hebdo zaplatili životmi za svoju pravdu.Rok po útoku na parížsku redakciu Charlie Hebdo vyšlo výročné číslo. Na titulke časopisu sa objavila kresba Boha ozbrojeného samopalom. Reakcia cirkvi na seba nenechala dlho čakať.

“Rok potom: Vrah stále na slobode”, hlása titulok výročného vydania

Charlie Hebdo Titulka Charlie Hebdo

“Za vlajkou nekompromisného sekularizmu, týždenník zabúda, že vodcovia všetkých náboženstiev neustále odmietajú násilie v mene viery. Použiť Boha na ospravedlnenie nenávisti je rýdze rúhanie, ako pápež František niekoľkokrát povedal,” kritizujú vatikánske noviny Osservatore Romano.

J-1 ✏️ "le journal des survivants " 3 millions d'exemplaires

A post shared by CharlieHebdo (@charliehebdo) on

Vysmievať sa z Boha je jedna vec. Siahnuť na život iba kvôli tomu, že sa niekto smeje z niečoho, čo uznávame, je choré, zvrátené a neodpustiteľné. Charlie Hebdo sa vysmieva pravidelne, zrejme aj preto redakcia časopisu vyhorela, bola pod ochranou polície, ale, žiaľ, sa stala aj terčom krvavého útoku.

Foto: Reuters, Charlie Hebdo, Indpendent