DSC_5173Cesta na Bocas del Toro a joga

Po nočnej ceste autobusom z hlavného mesta Panamy, kde bola klíma zapnutá na takú nízku teplotu, že sme sa všetci pekne triasli, konečne dorazíme do malého mestečka Almirante. Taxíky za $1 na osobu nás od busu odvážajú do prístavu, kde nasadáme na lodičku. Keďže túto cestu absolvujem už tretíkrát, viem, že ma na lodi poriadne prefúkne a potrebujem ešte aj štuple do uší. Ale túto polhodinku o 6-tej ráno si krásne užívam s vetrom vo vlasoch a pozorujem, ako na obzore pomaličky vychádzajú prvé slnečné lúče a osvetľujú tmavú oblohu romanticky na červeno.

01AlexLKPigeon

Keď náš kapitán šikovne zaparkuje čln v úzkom priestore medzi dvoma drevenými mólami na hlavnom ostrove Isla Colón, s úsmevom na tvári vyskakujem a hádžem na seba moje 3 batohy. Jupí, cítim sa zase ako doma aspoň na ďalšie dva týždne. Za pár minút už budím kamošku Lauru, ktorá sa po rokoch života v USA pred 8 rokmi zase vrátila do rodnej Panamy a vybudovala si tu Bocas Yoga – prvé štúdio jogy na ostrovoch.

DSC_48142

Jej vysoký fialový dom sa nedá prehliadnuť, a ani to typické dusno a čierne piskľavé vtáky podobné našim havranom, ktoré ma tu zase vítajú. V malej útulnej modrej izbičke, ktorú si prenajímam vzadu za štúdiom, zhodím 25 kg batožiny a osprchujem sa dažďovou vodou, ktorú na ostrovoch väčšina ľudí zachytáva v obrovských vodných tankoch za domom.

DSC_5810

Napijem sa organického jablčného octu, nech mi začne dobre tráviť a odpíšem na maily. O 8-mej už rozkladám svoju fialovú podložku v rohu štúdia, čo najďalej od chladnej klímy, a začínam meditovať a cvičiť pránajámu, kým postupne na hodinu jogy prichádzajú ďalší turisti. Laura je moja úplne prvá učiteľka jogy, odkedy som tu zavítala ešte v máji 2012 a dáva nám poriadne zabrať. Cvičím tu 2-krát denne. Vlastne, tak nejako musím, keď som len meter od štúdia.

Párty, drogy, alkohol

DSC_5693

Bocas del Toro, v preklade býčie ústa (bocas sú ústa a toro býk), sa preslávili už v roku 1502, keď tu sám Krištof Kolumbus dobral zásoby na svoje tri lode a aj pomenoval niektoré ostrovy podľa seba, ako napr. hlavný ostrov Colón španielsky znamená Kolumbus. V súčasnosti je súostrovie zložené z 9 hlavných a tisícov menších ostrovčekov preslávené hlavne medzi tzv. backpackermi, a to mladými turistami, ktorí cestujú čo najlacnejšie s batohmi na chrbte.

DSC_5455

Ale Bocas, ako to všetci skrátene označujú, pre mňa nie je len o poriadnom pohybe tela. Hneď po hodine vychádzam zase bosá do ulíc a teším sa pri pohľade na známe usmievavé tváre a pozdravy „hola“z každého obchodu či reštaurácie. Naozaj sa tu cítim ako doma a aspoň na mňa nikto zle nezazerá, kde mám šľapky. Pár turistov sa tu totiž tiež premáva bosých, ale u nich to je asi z dôvodu stratenia topánok na jednej z mnohých párty a nie zo zdravotného hľadiska.

DSC_5320

Bocas je pre týchto ľudí ako stvorené, každým rokom sa tu postaví viac hotelov, miestni černosi predávajú „tajne“marihuanu na každom rohu a večer je párty pomaly v každom hosteli či bare. Najslávnejšie sú miesta ako Iguana diskotéka alebo Aqua Lounge na ostrove Carenero 5 minút odtiaľto, kde vás vezme vodný taxík (lodička) za pár drobných, či Bookstore, tzv. bar knižnica, kde hrá viackrát do týždňa iná živá kapela a podnapité skupinky Američanov a Európanov sa divo kolíšu pri jedení vyprážaných kuracích krídielok a hotdogov. Asi pre veľa z nich je to potom každé ráno doslova zase boj o prežitie ako v tom Survivor programe, ktorý natáčalo na ostrovoch už najmenej 17 rôznych štátov.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom júnovom SLOVAK MAN práve v predaji.

Elektronická verzia: https://www.manmagazin.sk/elektornicka-verzia

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Jediná Slovenka, ktorá sa už od roku 2010 živí profesionálnym blogovaním o cestovaní. Vďaka svojmu travel blogu, ktorý patrí ku 100 najlepším na svete, tak 29 ročná Alex precestovala už viac ako 45 štátov na 5-tich kontinentoch. Alex žije len pre cestovanie, chodí na miesta, kde materiálne hodnoty nemajú žiadnu cenu, kde sa cenia skúsenosti a sloboda vychutnávať si prítomnosť. O svojich zážitkoch píše na svoj blog www.crazysexyfunnytraveler.com a exkluzívne aj pre Slovak Man Magazín.