Mnoho ľudí má určité sny a hľadá spôsoby a šance, ako si ich naplniť. Je potrebné nezabúdať na to, že vždy vo všetkom musí byť hlboké odhodlanie chcieť niečo dokázať. Daniel Magyar je mladý chalan, ktorý sa rozhodol zmeniť život a za svojím snom odišiel do Ameriky. My sme s týmto bodybuilderom hodili kus reči. 

Ako dlho sa venuješ kulturistike? 

Od prvého dňa, ako som v USA. Čiže okolo 3,5 roka.

Kto je pre teba v tomto športe najväčším vzorom?

Mojimi vzormi sú stále Mass monsters ako Ronnie Coleman, Dorian Yates, Dennis Wolf, Shawn Rhoden, Dallas Mccarver, Big Ramy zvyčajne športovci, ktorí sú blízko k mojej výške. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na Charlesa Griffena, kedže som ho poznal od jeho začiatkov, až pokiaľ to nedotiahol na vrchol. Sme dobrí kamaráti, pomohol mi, keď som začínal. Cez neho som sa dostal pod krídla jedného z top trénerov Midwest.

  
Trénuješ sám alebo máš trénera, ktorý ťa pripravuje na súťaže a dohliada na tvoj proces zlepšovania a formovania?
 

Na prvej súťaži 2014 som trénoval s trénerom Johnom S. a dopadlo to katastrofálne. Kondícia na súťaži bola minimálna a jeho znalosti v diétach a tréningoch neboli dostatočné. Skončil som 4. v kategórii, ktorú som pokojne mohol vyhrať, ak by som prešiel správnym procesom. V roku 2015 som bol tvrdohlavý a stratil som dôveru v trénerov. Pripravil som sa na súťaž sám, s menšími radami od Griffena a zobral som 2. miesto. Charles mi nonstop opakoval, že potrebujem bodybuilding coacha. Hovoril mi, že proces ktorým som prešiel v roku 2014, nebol taký, ako má v pravej kulturistike vyzerať. Hovoril mi, že ak mám záujem, môže mi otvoriť dvere do teamu Johnson pro. Dal som na jeho rady. V roku 2016 som stal členom teamu Johnson pro a zažil niečo neopísateľné. To bolo, ako keby ťa niekto otočil o 180 stupňov a ukázal ti úplne novú cestu. Až pod vedením Tima Johnsona sa mi otvorili dvere do pravej kulturisitky. Diéty, tréningy, suplementačné plány, aké som nikdy nevidel. Úplne neznáme veci a ak sa snažíš do toho zapojiť vlastné techniky a argumentovať, Tim ťa zruší v priebehu dvoch minút a povie ti 50 dôvodov, prečo tvoja technika nebude fungovať. V príprave sa moje telo menilo rýchlosťou blesku. Tim Johnson ma reputáciu najlepšieho trénera Pro kulturistov v Minnesote a jej okolí a teraz už chápem prečo. Jeho znalosti sú na úplne inom leveli a beriem ho ako svoju rodinu. My dvaja už máme vypracovaný plán pre moju cestu za IFBB pro kartou.

Bolo tvojím snom venovať sa tomuto športu a taktiež profesii osobného trénera?

Prvýkrát, keď som vyšiel na stage v USA a keď som išiel tou halou v backstage so slúchadlami v ušiach a rozmýšľal, ako sa mi mení život pred očami Košice – Minneapolis, sídlisko – downtown, som si povedal vetu:“Áno, to je to, čo ma napĺňa.“ Osobným trénerom som sa stal hneď, ako som sa naučil po anglicky. Tým, že súťažím, rád trávim čas v posilňovni a zo srdca rád pomáham ľuďom. 

Ako hodnotíš svoje pôsobenie a celkový život v USA? 

Začiatky boli hardcore. Veľa času stráveného osamote a tisíce myšlienok v hlave. Hľadal som jednu príležitosť, ktorej by som sa mohol uchytiť a nikdy ju nepustiť. Počas tohto procesu prejdeš rôznymi emóciami, ale všetko to stoji zato. Príležitosti som si našiel a začal som sa budovať krok po kroku. Súťaže, financie, ale hlavne vysporadúvanie sa s rôznymi situáciami. Musíš si uvedomiť, že si v inej krajine, s inou kultúrou. Nemôžeš riešiť situácie, tak, ako by si ich riešil na Slovensku, pretože to nebude fungovať. Ver mi, veľa vzťahov som tak pokazil. Musíš sa naučiť. ako sa prispôsobiť a riešiť situácie tak,  ako je to v súlade s danou kultúrou. Za 3 roky som sa naučil jazyk, udomácnil sa, vybudoval vzťahy, vybudoval si reputáciu ako športovec a tréner v Minnesote, bol som akceptovaný kulturistickou komunitou ako “ kid with a dream „, vyhral som titul majstra Minnesoty v super ťažkej váhe a vybudoval som firmu D&M personal trainings, ktorá za rok 2016 presiahla hodnotu 100,000 $. Denno-denne sa učím a zdokonaľujem. Ani jeden z týchto malých úspechov nepovažujem za niečo veľké, pretože moje vízie sú oveľa ďalej.

Vidíš rozdiel medzi úrovňou tohto športu v Amerike a u nás na Slovensku či v inej krajine?

USA liga je svetová liga. Najväčšie súťaže sveta sa dejú práve tu a to ma najviac fascinuje. Na Slovensku som, bohužiaľ, nesúťažil, a dokonca som sa ani nebol pozrieť na žiadnej súťaži, čiže sa k tomu neviem vyjadriť. 

Čo hovoríš na tohtoročného víťaza Mr. Olympia? 

Phil Heath, to je sen. Športovec, akého Olympia už dlho nemala. Jeho symetria a definícia je perfektná. Nevidím nikoho, kto by mohol byt hrozbou pre jeho titul.

Kto je podľa tvojho názoru esteticky, ale taktiež objemovo najmasívnejším kulturistom? 

V terajšej dobe, samozrejme, Phil Heath, ale aj Big Ramy, odkedy spolupracuje s Georgom Farahom. Ak sa vrátime niekoľko rokov dozadu, tak Ronnie Coleman a Flex wheeler. V 90. rokoch to bol bez debaty Dorian Yates, takú formu, ako on priniesol v roku 1996, na Grand Prix už asi nikdy neuvidíme. Samozrejme, že nesmieme zabudnúť na Lee Haneyho a Arnolda Schwarzeneggra.

Aké si počas svojej športovej kariéry dosiahol úspechy?

2014 – 4. miesto majstrovstvá Minnesoty.

2015 – 2. miesto majstrovstvá Minnesoty.

2016 – 1. miesto majstrovstvá Minnesoty,.

Opíš nám, ako vyzerá tvoj bežný, či už pracovný alebo voľný, deň.

Pracovný deň – vstávam okolo štvrtej piatej ráno, doobeda trénujem klientov a potom si idem domov ľahnúť. Na obed sa zobudím, najem sa a idem cvičiť. Po tréningu prídem domov, najem sa a idem zase spať. Cca o štvrtej poobede sa zobudím, idem naspäť do posilky a do 22.00 trénujem klientov.

Deň voľna – zobudím sa o siedmej ráno, najem sa, idem cvičiť a keď mám úprimne povedať, potom už celý deň nemám čo robiť.

Tvoj najobľúbenejší cvik?

Príťahy v predklone s činkou, rack pulls. 

Koľko dní do týždňa trénuješ? 

Trénujem každý deň. Deň voľna si beriem, len keď kvôli klientom nestíham trénovať. 

Kuracie alebo hovädzie?

Obidve. Telo potrebuje aminokyseliny zo všetkých zdrojov pred tým, než si DNA vôbec zmyslí, že ich zoradí do správneho poradia pre tráviace enzýmy. Pre začínajúceho športovca odporúčam denne aspoň jednu dávku hovädzieho a dve dávky kuracieho.

Kedže sa venuješ kulturistike, predpokladám, že je to tvoja najväčšia vášeň, avšak určite sa ešte niečo nájde. Čo je teda tvojou ďalšou slabosťou?

Haha, ženy!

Prezradiť nám svoje vízie a plány do budúcna, kam chceš smerovať v tomto športe a čo chceš dosiahnuť? 

Moja vízia je dostať sa na Mr. Olympia stage. To je dôvod, prečo som odišiel zo Slovenska a to je dôvod, prečo som prešiel všetkými životnými zmenami. Myslím na to, keď idem spať, myslím na to, keď sa ráno zobúdzam. Táto vízia je tak silná, že je niekedy ťažké sústrediť sa vôbec na niečo iné.

Väčšina športovcov má sponzorov a firmy, ktoré ich podporujú v ich činnosti. Čo ty a sponzori?

Mal som možnosť spolupracovať s niektorými firmami, ale, bohužiaľ, nevyšlo to. Nedokázali sme sa dohodnúť. V budúcnosti, ak príde možnosť byť sponzorovaný Pro sponzormi, tak vtedy si môžeme sadnúť s Timom Johnsonom a pouvažovať, čo bude pre nás správny krok.

Ďakujeme ti veľmi pekne za rozhovor, čo by si na záver odkázal našim čitateľom?

To ja vám ďakujem za rozhovor.:) Na záver by som chcel povedať, aby ste sa nikdy nevzdávali svojho sna. Každý deň sa sústreďte sa na to, čo musíte urobiť, aby ste sa dostali o krok vpred. Naučte sa povedať svojmu okoliu „nie“ a ak vás začnú ľudia odsudzovať za to, že makáte na svojom sne, nepatria do vášho života. Berte veci vážne, buďte profesionál v tom, čo robíte. Budujte si vzťahy a hlavne vyhľadávajte príležitosti.

Video: vimeo.com | Foto: facebook.com