Tohtoročná Tour de France pomaly vrcholí a slovenský fenomén Peter Sagan už tradične bojuje o zelený dres. Dres pre víťaza bodovacej súťaže najprestížnejších cyklistických pretekov sveta sa pokúsi získať už rekordný siedmy krát.

Vo svete cyklistiky by sme momentálne od 29-ročného Slováka výraznejšiu postavu hľadali azda iba márne. Trojnásobný majster sveta má obrovské množstvo priaznivcov po celom svete, avšak medzi nimi i mnoho kritikov. K takým sa radí aj bývalý český profesionálny cyklista Lubor Tesař. 48-ročný niekdajší majster ČR je síce podľa vlastných slov fanúšikom Petra Sagana, ale časy sa od jeho pôsobenia v pelotóne zmenili. Kedysi boli k sebe cyklisti viac priateľskí, dnes už mu však súčasnosť príde iná a závodníci sa dokonca navzájom kvôli obrovskej rivalite ohrozujú.

To má byť aj prípad Petra Sagana: „Je to veľký šampión, živel a emotívny borec. Vrátil cyklistiku do doby, keď sa toľko netaktizovalo a často došlo k súboju chlapa proti chlapovi. Obdivujem, čo robí. Vďaka nemu stoja ľudia popri trati a zapínajú si doma televízie. Musím sa však na neho pozerať aj očami človeka, ktorý sa veľkú časť života pohyboval v cyklistickom balíku. Preto som o ňom vyhlásil, že sa chová ako prasa, a tým som si poštval proti sebe nielen jeho slovenský fanklub,“ prezradil pre web Bezfrazi.cz Lubor Tesař.

Podľa bývalého českého cyklistu sa v jeho štýle špurtu vytráca ľudskosť a normy, ktoré platili kedysi. Šprintér má vraj ísť posledných 100 metrov čo najviac rovno, avšak Sagan podľa neho takmer vždy zbytočne riskuje, pred páskou hodí „vlnu“ a chodí do konfliktu, čo nie je úplne fér.

Tesař sa vrátil aj ku kontroverznému vylúčeniu Sagana z Tour de France v roku 2017 po kolízii s Markom Cavendishom: „Ten (Cavendish) má ešte horší štýl, je bezohľadný, tlačil sa pozdĺž slovenského esa popri bariére, zavadil o jeho lakeť a brutálne spadol. Akonáhle bolo jasné, že Cavendish nie je vo vážnom ohrození, ľutoval ho len máloktorý cyklista, pretože všetci vedia, že jazdí ako hovado. A Sagan, ktorého diskvalifikovali, bol za obeť. Ale ani to nebolo na mieste, pretože o súperovi moc dobre vedel a nechcel ho pred seba pustiť. Oboje bola otázka istej zvrátenosti.“

Zdroj: Bezfrazi.cz | Foto: TWitter