Aj v dnešnej modernej dobe, kedy je zdravý životný štýl tak populárny, si nejeden z nás rád dopraje trochu relaxu prostredníctvom cigaretky. Pravdou však ostáva, že tento zvyk neprospieva nášmu zdraviu ani peňaženke. Príklad – ak vyfajčíte škatuľku denne, mohli by ste si namiesto toho mesačne dopriať minimálne osemdesiat pív. Vieme, nie je to veľa, ale človek sa predsa musí vedieť uskromniť…Posledné roky nám okrem zaujímavých trendov, akými sú twerk a legíny, priniesli aj možnosť zakúpiť si elektronickú cigaretu. Je ale táto novinka naozaj taká zdravá ako sa tvári a pomôže vám prestať fajčiť alebo je to len ďalší reklamný trik? Je pomerne náročné hovoriť o vedľajších účinkoch a zdravotných komplikáciách elektronických cigariet. Dlhodobejšie klinické štúdie totiž neexistujú, a tak sa môžeme len domnievať, aký dopad na ľudské telo môže mať ich dlhodobé fajčenie.

Po prípadné možné problémy však nemusíme chodiť ďaleko. Známy je prípad istého Milana z Čiech, ktorý skolaboval pri súbežnom užívaní nikotínových náplastí a elektronickej cigarety. Milanovo ťažké bezvedomie podľa ošetrujúceho lekára spôsobila otrava nikotínom. Je ale nesporné, že pri požívaní elektronickej cigarety sa do tela nedostáva decht a iné škodlivé látky (je ich takmer 4000 a viac ako 40 je preukázateľne rakovinotvorných). Elektronická cigareta je totiž zariadenie založené na odparovaní tekutej náplne a jej následnej inhalácií, tým sa do krvného obehu dostáva dávka nikotínu, ktorá vám pomáha prekonať závislosť. Para, ktorá pri tomto procese vzniká, pripomína dym, a tak dotvára ilúziu fajčenia.

naplneCigarety je však nutné napĺňať takzvaným „liquidom“, čo je tekutá zmes rôznych príchutí, ktorá sa vyrába buď na čiastočne prírodnej, alebo čisto syntetickej báze. Takzvané prírodne náplne môžu a nemusia obsahovať nikotín, ich nosnou zložkou je zväčša propylenglykol a glycerín, náplň potom obsahuje extrakcie z rôznych bylín. Tie syntetické pochádzajú prevažne z Číny a neobsahujú žiaden prírodný extrakt. Čína je zároveň pôvodcom zrodu elektronický cigariet. Všetko to začalo, keď sa v tejto krajine rozhodli usporiadať olympijské hry a tamojšie už tak preplnené mestá sa museli potýkať s náporom množstva turistov a tým aj s množstvom ton cigaretových ohorkov. V roku 2005 si istý Hon Lik Ruyan nechal patentovať prvý elektronický inhalátor, ktorý sa do masovej výroby dostal o rok neskôr. Dnes je Čína jedným z najväčších výrobcov elektronických cigariet, ktoré si u nás na západe získavajú čoraz väčšiu popularitu.

Foto:  vporclubs.net, Vapor1.com