Marihuana, rastlina, ktorej pestovanie a požívanie je na Slovensku nelegálne. Rastlina, za ktorú si „díleri“ častokrát musia v base odsedieť dlhšie ako vrahovia. Avšak aj rastlina, ktorá pomáha a lieči. A to mnohí, bohužiaľ, nevedia. Naši západní susedia sú ale v tomto smere omnoho uvedomelejší, dôkazom čoho je okrem iných vecí aj blížiaci sa Cannafest.

Cannafest je festival, ktorý v našich zemepisných šírkach určite nenájde u mnohých ľudí pochopenie. Predsudky sú predsa len predsudky a marihuana u nich navždy ostane len marihuanou, rastlinou spájajúcou sa s kriminalitou. Avšak vám, ktorí máte otvorené obzory a viete, že priaznivci marišky nie sú len feťáci žijúci v dopuje, by sme radi dali do pozornosti dátum 11. – 13. novembra 2016, kedy sa v priestoroch Výstaviště Praha – Holešovice uskutoční už po siedmykrát medzinárodný veľtrh konope a liečivých bylín.

_mg_1066

Tohtoročný Cannafest s číslom 7 bude najväčší vo svojej histórii. Na výstavnej ploche 12 500 m2 sa predstaví viac než 250 firiem z 25 krajín sveta. „ Z dôvodu veľkého záujmu zo strany vystavovateľov sme sa rozhodli rozšíriť veľtrh o jednu výstavnú halu. Veľtržné dianie tak bude prebiehať po tri dni v štyroch halách,“ uvádza riaditeľ veľtrhu Lukáš Běhal. Počas Cannafestu prebehnú aj odborné konferencie, na ktorých prezradia novinky z oblasti výskumu odborníci venujúci sa problematike využívania konope v medicíne. Medzi nimi nebudú chýbať Lumír Hanuš, Izraelčania Dr. Yehuda Baruch a prof. Oded Šosejov či Janet Sweeneyová a Dr. Robert Melamede z USA. Posledná menovaná dvojica vystúpi s prednáškou o praktickej liečbe konopným výťažkom. Ďalšími rozoberanými témami Cannafestu budú napríklad využitie CBD (Kanabidiol – jedna z hlavných zložiek rastliny konope), aktualizácia informácií o pestovaní, práve a legislatíve v Českej republike, rovnako ako aj zdieľané skúsenosti zo sveta či nové poznatky o obchodných príležitostiach na rozširujúcom sa americkom trhu.

Nápad rozbehnúť veľtrh aj v Českej republike prišiel v roku 2010 podľa vzoru už zabehnutých krajín. Vtedy sa na festivale počas troch dní objavilo 120 vystavovateľov z 15 krajín, ktorí svoje produkty a služby prezentovali v rámci šiestich hlavných katgórií – prírodné zdroje, pestovanie, doplnky, umenie, média a inštitúcie.  Svoje zastúpenie tu mali poprední výrobcovia pestovacej techniky či hnojív, najlepší šľachtitelia konopných semien, najznámejší výrobcovia kozmetiky, mastí i textílií, médiá venujúce sa konopnej osvete, rovnako tak inštitúcie združujúce firmy, ktoré využívajú konope ako prírodný zdroj alebo  bojujúce za legalizáciu a využitie konope v medicíne.

cannafest-2

Podstatou Cannafestu je využitie lekárskej marihuany v zdravotníctve. Českí pacienti ju totiž využívajú pri liečení chorôb ako roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba, lupienka, HIV/AIDS či v neposlednom rade rakovina. Po dvoch rokoch od legalizácie zelenej rastliny pre liečebné účely sa ju Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo sprístupniť aj detským pacientom, čo bude taktiež predmetom prednášok. Ak by vás ale celkovo od prednášok odrádzal fakt, že budú prebiehať i v cudzom jazyku, tak vás uisťujeme, že budú paralelne tlmočené do češtiny.

Siedmy ročník veľtrhu bude aj spomienkou na britského herca, spisovateľa a popularizátora konope Howarda Marksa, ktorý nás opustil v apríli tohto roku, no dovtedy patril k stálym účastníkom Cannafestu. „Návštevníci sa niekoľkokrát mohli zúčastniť jeho prednášok a osobne sa s ním porozprávať. Radi by sme mu vzdali na veľtrhu hold, a to formou ukážok z jeho nahrávok. Takisto pripravujeme pietne miesto s knihou kondolencií,“ prezrádza Lukáš.

cannafest-1

O sprievodný program Cannafestu bude aj tento rok viac než dobre postarané. Hostia budú môcť navštíviiť obľúbenú zónu Vapo Lounge, pod záštitou partnera – spoločnosti o.PEN Vape, kde si budú môcť vyskúšať vaporizéri z dielní popredných výrobcov. Nebude chýbať ani úspešný fotostánok alebo detský kútik, kde môžu rodičia zveriť svoje deti profesionálnym pestúnkam či využiť kojací a prebalovací kútik. Pre hudbu a relax bude určený kút Rolls & Smoking Chill Out Zone pred Výstavištěm, ako aj čitáreň priamo v centre diania festivalu. Návštevníci budú môcť taktiež ochutnať produkty vyrobené z konope, ako olej, chlieb, cukrovinky, cestoviny či pivo.

669y0034 cannafest-3 cannafest-4 cannafest-5

Cannafest 2015

Pozn: Tento článok nie je obhajobou používania omamných látok ani výzva k ich požívaniu 

Zdroj/Foto: Cannafest