Kto by nesníval o živote vo svetle reflektorov, prechádzkach po červenom koberci a priazni miliónov fanúšikov. Každá minca má dve strany a stať sa hollywoodskou hviezdou nie je vôbec jednoduché. Najmä ak potenciálny herec alebo herečka pochádzajú mimo USA. Je možné, aby niekto zo Slovenska uspel v Hollywoode? Ako sa stať uznávaným a slávnym hercom továrne na sny?

Slovenské pokusy preraziť v Hollywoode

Pokiaľ sa niekedy prekonáte a vydržíte sledovať titulky filmu hollywoodskej produkcie až do konca, zistíte, že veľká časť štábu nesie slovanské mená. Niektoré z nich znejú dokonca slovensky. Áno, je možné, že sa v nejednom hollywoodskom štábe nachádza zopár našincov. Väčšinou ide o produkčné práce, alebo čokoľvek spojené so zákulisím. Jednou zo Sloveniek, ktorej sa podarilo ako tak preraziť v Hollywoode, je Denisa Benkovičová. Umeleckým menom DeeDee Benkovich pochádza z Hlohovca a snaží si splniť svoj hollywoodsky sen. Nie však ako herečka, ale filmová scenáristka a producentka.

Herecké ambície má ale rodáčka z Ľubochne, Katarina van Derham. Z upratovačky sa stala hviezdička, ktorá sa osobne pozná s veľkými hviezdami. Mohli ste ju vidieť v niekoľkých seriáloch ako CSI, Monk, menších amerických produkciách ako 15 Minutes a Cellular, alebo v reklamách. Katarina vlastní pre hollywoodsky svet tú najlepšiu kombináciu – krásnu tvár  a božskú postavu.

Uspieť ako herečka vo veľkom svete za mlákou sa pokúsila aj niekdajšia držiteľka Českého leva, Silvia Šuvadová. Do Ameriky odišla v roku 2002. Objavila sa v niekoľkých menších filmoch, ale viac ju začalo zaujímať duchovno. Spirituálnym veciam sa venuje aj teraz a ktovie, možno ju uvidíme v najbližšom pokračovaní Akty X.

8 tipov, ako uspieť v Hollywoode

Najlepším tipom by bolo vyzerať dobre, vyžarovať božskú auru a svojou jedinečnosťou zaujať jedného z režisérov alebo producentov. Áno, aj to sa občas stáva. Ale čo s tými „nešťastníkmi“, ktorí ani nevyzerajú zle a dokonca majú aj nejaký talent, ale nikto si ich ešte nevšimol? Tí jednoducho musia tvrdo a dlho makať. Zozbierali sme niekoľko zaručených rád odborníkov, ako uspieť v Hollywoode.

·       Kurz alebo škola – buďte k sebe úprimní. Pokiaľ nevyzeráte ako Marilyn Monroe alebo Ashton Kutcher, budete potrebovať buď prestížnu hereckú školu alebo kurzy. Urobte si ich toľko, na koľko máte. Každý lektor vám môže priniesť iné skúsenosti a triky.

·       Komparzy, filmové šteky – prihláste sa do všetkých castingových a modelingových agentúr. Nevynechajte ani jeden komparz či ponúknutý mini štek vo filme.

·       Internet, sociálne siete, weby – vytvorte si profily na všetkých možných sociálnych sieťach. Pomôže vám aj profesijná webová stránka s vaším portfóliom, profesionálnymi fotografiami alebo video ukážkami.

·       Postava a frizúra – starajte sa o seba. V továrni na sny vás nebudú obdivovať za vaše šľachetné srdce. Musíte byť jednoducho sexy. Keď uspejete ako sexy herec alebo herečka, na rad môžu prísť aj charakterové role – pozrite, kam to dotiahol Matthew McConaughey.

·       Párty, večierky, akcie – pokiaľ nevytiahnete z domu päty, nevšimne si vás nielen režisér či producent, ale ani váš 60-ročný sused. Choďte na každý jeden večierok, s každým sa skamaráťte. Budete tak trochu vtierka, ale inak to bohužiaľ nejde.

·       Spev, šport, čokoľvek – pokiaľ máte okrem hereckého aj iný talent, ukážte ho. Ak výborne spievate, pretŕčajte sa v každom karaoke pube alebo získajte angažmán v bare. Akékoľvek športy tiež nie sú na škodu, čo ak bude vypísaný konkurz na mladého atléta alebo boxera?

·       Poslíček, pomocná sila – nájdite si akýkoľvek zákulisný job vo filme. Či už budete masírovať nohy režisérovi alebo variť kávu celému štábu, získate nové kontakty a uvidíte ako funguje veľká produkcia.

·       Agent – ak ste pripravení na dráhu filmovej hviezdy, bez dobrého agenta sa nezaobídete. Pomôže vám získať prehľad a ak bude naozaj dobrý, tak aj menšiu alebo väčšiu rolu.

Inšpirujte sa hviezdami, ktorým koluje v žilách slovenská krv

Ako čerešničkou na torte môže byť fakt, že mnohým slávnym hollywoodskym hercom koluje v žilách slovenská krv. Niektorým viac, iným menej. Nejde síce o nijaké terno, pretože väčšina z nich sa narodila už mimo Slovenska, ale minimálne to postačí ako vetička v rámci nenútenej konverzácie: „Viete o tom, že aj Paul Newman je vlastne Slovák?“

Medzi hviezdy nemého filmu, ktoré boli pôvodom zo Slovenska, patrila Pola Negri vlastným menom Barbara Apollonia Chalupiec. Jej otec Juraj Chalupec pochádzal zo slovenskej obce Nesluša. Jej „nemá“ kolegyňa Lya de Putti sa dokonca na Slovensku narodila –  v obci Vojčice, okres Trebišov. V zlatej ére Hollywoodu bol jednou z najväčších hviezd westernu Tom Mix, syn drevorubača z Oravy. Slávny herec Tony Curtis má slovensko-židovské korene. Jeho mama pochádzala z Vaľkova pri Poltári a ako rodina emigrovali do USA. Kto by nepoznal mamu Paula Newmana, Teréziu Feckovú – teda aspoň po mene. Paul Newman má nielenže slovenské, ale priamo východniarske korene z dedinky Ptičie neďaleko Humenného.

Kúsoček slovenského temperamentu driemalo aj v krvi ikony Audrey Hepburn. Jej otec sa narodil Anne Rustonovej Welsovej v Kovaricach pri Topoľčanoch. Svadbu jej babky Anny fotil dokonca fotograf zo Zlatých Moraviec! Prvé meno ďalšej westernovej hviezdy, Steva McQueena, vie už snáď nielen celé Slovensko ale polovica sveta – Štefan Ihnát. Steve mal 100% slovenskú krv, keďže boli obaja rodičia Slováci. Jeden z najsexy hercov, Jamie Caviezel, je štvrtinový Slovák po svojej babke, zatiaľ čo Tom Selleck polovičný po svojom otcovi. O slovenských koreňoch najkrajšej ženy sveta, Angeliny Jolie, ste už určite počuli. Novým objavom je v súčasnosti úspešná a populárna Jessica Biel. Expert na genealógiu vypátral, že svoje korene má hľadať na Slovensku, v okolí Žiliny. V dedinke Porúbka sa mal narodiť jej prapraprastarý otec Moritz Biel, ktorý emigroval najskôr do Nemecka a neskôr do Chicaga.

Zdroj: zena.sk, mentalfloss.com, smartg.com