Dinko Valev, 29-ročný poloprofesionálny bulharský zápasník pochádzajúci z mesta Jambol, vzal spravodlivosť do vlastných rúk. Odchytáva sýrskych utečencov, ktorí sa snažia prekročiť tureckú hranicu a berie to ako šport. 

Dinko Valvev využíva na svoju činnosť dobrovoľníkov, ktorí monitorujú hranice. Na pomoc používa aj psov, kone, štvorkolky a tank. Nelegálnych migrantov, ktorých sa mu podarí zadržať, následne odovzdá polícii, pretože podľa jeho vyjadrenia „sú to všetci džihádisti“. Na jazdu ťažko dostupným pohraničným terénom mu pomáha aj tento tank.

Takzvaný bulharský „lovec“ – ako sa sám nazýva, usporadúva hliadky za účelom dopadnúť utečencov, ktorí chcú požiadať o azyl Bulharsko alebo sa cez túto krajinu dostať ďalej do Európy. Podarilo sa mu získať dve obrnené vozidlá, vďaka ktorým sa dostane aj do ťažko dostupného terénu na pohraničí. Ako tento bulharský lovec vraví, reakcia na jeho činnosť bola u ľudí tak pozitívna, že sa hlásia dobrovoľníci, ktorí mu chcú v tejto činnosti pomáhať. Preto svoje hliadky „domobrany“ neustále rozširuje. Dokonca chce, aby im bulharská vláda financovala každého odchyteného utečenca, ktorého odovzdajú do rúk polície.

Na internete sa objavili videá, kde svojich zajatcov nechal ležať na zemi tvárou dolu a hrozil im smrťou. Vo vyhlásení pre MailOnline hovorca povedal: „Valev príznáva, že chce týmto ľuďom ublížiť“. Opakovane robí urážlivé poznámky o utečencoch a chystá sa rozširovať svoje rady dobrovoľníkov, aby pokryl čoraz väčšie územie a odchytil väčšie množstvá utečencov.

Niektoré organizácie označujú jeho správanie za rasistické. Miestna polícia sa tiež na túto činnosť pozerá cez prsty. Valev má ale veľké množstvo priaznivcov, čo sa ukázalo aj v komentároch na sociálnych sieťach. Jeden z nich znie:

Nemáme štát, ktorý sa stará o Bulharov. Je čas, aby sa všetci Bulhari zjednotili. Som hrdý na to, čo Dinko robí.

Valev vraví, že práve Bulhari trpia útokmi utečencov. Sú napádaní na diskotékach a obmedzujú ich vo svojej vlastnej krajine. On sám tvrdí, že jeho činnosti nie sú žiadne rasistické útoky, svoje konanie by opísal ako športovú aktivitu.

„Som športovec. Nemôžeme opísať športovcov ako násilníkov“

Týmito slovami obhajuje svoje konanie a v žiadnom prípade sa nechystá prestať. Je odhodlaný svoju krajinu a jej obyvateľov chrániť. Otázkou však ostáva, ako sa mu bude dariť v nasledujúcich mesiacoch a či bude mať dostatočný počet dobrovoľnikov, ktorí budú brániť krajinu a to všetko v medziach zákona. Pretože ak spraví „krok vedľa“, môže to byť práve on, kto bude trestne stíhaný.

Zdroj: dailymail.co.uk, Youtube | Foto: ilgiornale.it