Mali ste v živote nejaký úraz na tvári, ktorý vám na nej čo-to pokrivil alebo sa vám jednoducho len nepáči váš nos či ucho a radi by ste si ho skrášlili? Žiadny problém! Pomocou 3D tlačiarne vám spravia úplne nové časti tváre.S touto novou metódou prišli vedci z Waleského centra pre popáleniny a plastickú chirurgiu. Ide o proces “vypestovania” chrupavky v laboratóriu, ktorý je založený na raste ľudských buniek v inkubátore. Tieto bunky sa potom zmiešajú s kvapalinou a získa tak zmes, ktorá sa pomocou 3D tlačiarne vytlačí do požadovaného tvaru. Takto vytlačené bunky potom rastú ďalej v inkubátore až do dokončenia.

ucho

“Snažíme sa vypestovať nové tkanivo a tlačiť biologické štruktúry s použitím ľudských buniek a poskytnutím správneho prostredia a správneho načasovania, aby mohli vrásť do tkaniva, ktoré nakoniec voperujú do človeka. Pôjde o rekonštrukcie stratených častí tela, ako sú časti nosa alebo ucha, ale nakoniec aj veľkých častí vrátane kostí, svalov a ciev,” povedal profesor Iain Whitaker.

Nová metóda bude najprv testovaná na zvieratách a až potom sa môže použiť aj na ľuďoch. Ak bude úspešná, vedci budú schopní do dvoch mesiacov obnoviť chýbajúcu časť tela. Avšak bude musieť prejsť aj akýmsi etickým procesom.

Zdroj: Vedelisteze.sk