„A dostal si od tohto života aj tak čo si chcel?“„Áno.“

„A čo si chcel?“

„…aby som sa mohol nazvať milovaným, aby som sa na tejto zemi cítil milovaný.“

 

Spravte si večernú pohodičku a pozrite si nový, ešte horúci film Birdman, ktorý konečne dorazil aj k nám. Prinášame vám trailer, aby ste sa naladili. 

Herec Riggan Thomson (Michael Keaton) sa ocitá na rázcestí svojej kariéry. Po rokoch, keď sa stal filmovým Birdmanom, známym komiksovým superhrdinom, sa márne snaží o reštart. Keaton sa v tejto postave skutočne našiel. Veď sám sa potáca na rovnako tenkom ľade. Nebývalý úspech zažil vďaka postave Batmana v Burtonovskom šate. Teraz sa po vyše dvoch desaťročiach márne snaží o návrat v menších rolách a táto je jeho prvá významnejšia. Vlaňajší reboot Robocopa mu žiadnu slávu nepriniesol, no ako sa zdá, osudovým mu bude práve Birdman. Veď už stihol za úlohu skrachovaného herca získať prestížny Zlatý Glóbus. A Birdman žne úspechy aj naďalej, veď je nominovaný na deväť Oscarov.

Ale pekne po poriadku. Riggan, čoby vyhasnutá hviezda strieborného plátna, napísal, režíruje a aj hrá v divadelnej činohre  s názvom „O čom hovoríme, keď hovoríme o láske“ na Broadwayi. Veci však nejdú celkom podľa plánu. Postava milenca jeho ženy sa mu nešťastnou náhodou zraní na skúške a jej náhrada, až príliš sebavedomý Mike (Edwart Norton), mu žerie nervy každou replikou, ktorú pozmení. Aby toho nebolo málo, drogovo závislá dcéra Sam (Emma Stone) len ťažko rešpektuje autoritu otca. Exmanželka (Amy Ryan) je mu síce podporou, no pomer s kolegyňou Laurou (Andrea Riseborough) mu kľud neprináša a vnútorný hlas Birdmana vyvoláva v Rigganovi priam až schizofrenické pocity. Nuž a nesmieme zabudnúť ani na psychicky rozrušenú Lesley (Naomi Watts). Nad vodou ho drží iba najlepší priateľ, agent a právnik Jake (Zach Galifanakis).

film 1

Birdman je sondou do duše herca. Smutnou i satirickou. S výborným obsadením aj výkonmi. A nakrútený nezvyčajnou technikou. Akou, pýtate sa? Režisér Alejandro Gonzalez Iňárritu, ktorého preslávili snímky Ammores Perros a 21 Grams sa znova divákom snažil priblížiť iný štýl filmárskeho remesla. Tentoraz sa nechal inšpirovať ruským kolegom Alexandrom Sokurovom a natočil film na jeden kontinuálny záber. Zabudnite na klapku a strih, Birdman je pre Hollywood jedinečným počinom. Veď si len predstavte, ako náročné je napísať knihu jedným ťahom pera. Asi tak musel tento mexický režisér učiť svojich hercov premýšľať. Nás potešil aj ďalší príjemný detail. Zvukový efekt spočiatku len počujete, no ako sa kamera presúva za hercami, postupne uvidíte aj to, odkiaľ prichádza a čo ho vytvára. Zároveň je spomenutia hodná interakcia hercov s prostredím. O čom hovoríme sa presvedčíte na vlastné oči.

Snímok je taktiež výsmechom z konzumného štýlu filmových tvorcov i divákov, túžiacich po nikdy nekončiacej akcii, hrdinoch, efektoch. Samozrejme, na úkor kvality dialógov, skutočného herectva. Ak aj vy patríte k tým, ktorí chcú viac než len výbuchy, oceníte túto kvalitu Iňárrituovho snímku o to viac. Bez akýchkoľvek spoilerov môžeme prezradiť aspoň to, že Birdman skutočne vystihol podstatu herectva, ako aj spôsob, akým často ľudstvo hodnotí géniov svojej doby. Prostredníctvom tragických a absolútnych udalostí. Nechýba humor, no je dávkovaný v malých dúškoch. Tak, aby vám spríjemnil sledovanie tohto pochmúrneho exkurzu do hercovho vnútra.

film

Čo dodať k záveru? Na ten si spravte názor sami. Nám vyčaril na tvári ironický úškrn, ale proti gustu…

Ak stojíte o nevtieravý a uveriteľný príbeh s neuveriteľným koncom, plný dômyselne vymyslených rozhovorov v podaní svetoznámych mien, natočený špecifickou technikou, Birdman vás zaručene nesklame. Vrelo odporúčame.

P.S.: Napokon ešte jedna myšlienka. Táto komédia či dráma je plejádou hereckých výkonov. No kým oceneným bol zatiaľ len hlavný predstaviteľ, nemôžeme sa ubrániť pocitu, že cenu za svoj part by si zaslúžil predovšetkým Edward Norton, ktorý stvárnil postavu arogantného sukničkára Mikea Shinera. Predovšetkým v prvej časti filmu doslova exceluje. A to nás teší. V rolách Hulka, iluzionistu či šéfa spravodajskej jednotky CIA vo štvrtom pokračovaní Bourneovho mýtu totiž nemal šancu ukázať svoj potenciál naplno.