Zakladatelia veľkých technologických spoločností dnes kraľujú rebríčkom najbohatších ľudí na svete. V minulosti však žil chlap, ktorého majetku by ani zďaleka nemohli konkurovať! 

Ani dnes nemôžeme oficiálne rebríčky boháčov brať smrteľne vážne, pretože sa v nich len málokedy objavujú napríklad bohatí šejkovia z blízkeho východu, či vysoko postavení svetoví politici. V roku 1312 však po svojom zosnulom otcovi prebral africkú ríšu na území dnešného štátu Mali muž, ktorý sa volal Mansa Musa (v preklade kráľ kráľov).

A ten by aj dnes strčil svojím majetkom do vrecka kohokoľvek, keďže historici jeho hodnotu odhadujú až na 500 miliárd amerických dolárov. To je takmer dvakrát viac, ako veľkosť bohatstva troch najväčších súčasných miliardárov (Jeff Bezos – zakladateľ Amazonu, Bill Gates – Microsoft, Mark Zuckerberg – Facebook).

Mansova ríša sa nachádzala na území dôležitých obchodných ciest, a tak mu veľké zárobky prinášali clá na prevážaný tovar. Najväčšie zisky mal však zo zlata, keďže územie jeho ríše bolo v tom období č.1 vo svetovej produkcii tohto vzácneho kovu. A podľa vtedajších zákonov patrilo všetko vyťažené zlato práve Mansovi.

Okrem toho mal tento už aj tak bohatý kráľ v rukáve aj ďalšie eso a tým bola soľ. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že soľ je nad zlato. Na území dnešného Mali bol v tomto období taký nadbytok soli, že ju dokonca v rôznych formách používali aj na stavbu domov. Väčšinu však vyvážali na juh, kde bol jej obrovský nedostatok.

Mansa Musa nebol žiaden držgroš. Pri svojej púti do Mekky, kde sa vybral s karavánou, ktorá poňala 60 000 mužov a 12 000 otrokov, rozdával v každom meste chudobným pútnikom zlato. Toto zlato prenášalo až 80 tiav, takže si viete asi predstaviť, že nešlo o nijaké omrvinky. Tamojším vládcom dokonca venoval až toľko zlata, že to zo dňa na deň spôsobilo totálny krach ich ekonomík. Najlepším príkladom je Egypt, ktorému trvalo až 20 rokov, pokým sa z inflácie kvôli „zlatému ošiaľu“ naplno dostal.

Musa začal neskôr budovať paláce, mešity, univerzity či knižnice, z ktorých väčšina existuje až dodnes. Zaslúžil sa o obrovské zvýšenie vzdelanosti a jedna z univerzít, ktorú založil, mala v čase najväčšej slávy 25 000 študentov. Jeho rodné mesto Timbuktu pozdvihol na nebývalú úroveň a predávať svoje výrobky výmenou za zlato tam chodili aj obchodníci z juhu Európy.

Musa vládol až do roku 1337, kedy zomrel a v celej ríši nastal po jeho smrti chaos vrátane vypuknutia občianskej vojny. Mansovi dediči boli v neustálom ohrození nájazdmi iných vládcov a v priebehu niekoľkých desiatok rokov sa celý majetok aj sláva tohto územia pobrali do zabudnutia. V dejínach je však Mansa Musa zapísaný, ako najbohatší človek histórie ľudstva. A ťažko povedať, či jeho slávu ešte niekto niekedy prekoná.

Mansa Musa – Najbohatší človek všetkých čias

Foto|Video: YouTube/TopTrendingCZ