Kontroverznej knihe Mein Kampf známeho politika a diktátora Adolfa Hitlera po 70 rokoch vypršali práva na vydanie. Od druhej svetovej vojny tieto práva vlastnilo Bavorsko, ktoré v Nemecku jej vydanie prísne zakázalo.

Hitler svoju knihu napísal vo väzení  Landsberg, v ktorom bol za pokus o zvrhnutie ríšskej vlády. Pôvodných 5 rokov trestu sa skrátilo na 9 mesiacov, pričom mu vraj strážnici vo väzbe vytvorili luxusné podmienky, nakoľko sa medzi nimi našlo veľa jeho prívržencov. V diele opísal svoje životné a politické postoje, radikálne šovinistické, antisemitské a rasové tézy.

Najprv sa predalo len pár tisíc výtlačkov, no po roku 1933 sa kniha stala bestsellerom. Autor zakázal jej vydanie v inom ako nemeckom jazyku a bola takmer v každej domácnosti. Dostávala sa ako svadobný dar, za maturitu, vojaci s knihou odchádzali na front. Percentá z predaja zabezpečili Hitlerovi nemalú sumu peňazí. Po vojne sa kniha z trhu stiahla.

Napriek tomu v roku 2000 preložený Mein Kampf publikoval v ČR Michal Zítko, za čo dostal podmienený trest, ktorý bol neskôr stiahnutý. Súd však nariadil všetky knihy z predaja stiahnuť a zničiť.

Teraz, 70 rokov po autorovej smrti, pokiaľ vláda nijak nezasiahne, môže dielo ktokoľvek vydať alebo zverejniť. Či by to však bolo správne, je vec názoru.

Bavorský poslanec Burkhard Lischka sa k problematike vyjadril nasledovne: „Publikácia Mein Kampfu by bola fackou do tváre obetiam holokaustu.“

Zato politológ Miroslav Kusý si myslí opak. „Okolo knihy sa tak vytvára istý mýtus, mýtus zakázanosti. Ale ľudia nemajú ani predstavu o tom, čo vlastne tá kniha obsahuje. Najlepšie je im to dať prečítať, s príslušným objektívnym historickým komentárom.“

Taktiež je múdre pýtať sa, prečo bola táto kniha zakázaná a prečo si ju ľudia nemôžu prečítať. Nemali by sme si urobiť vlastný názor na danú problematiku? Neuspokojme sa len s faktami od jednej strany, klaďme otázky a buďme múdrejší.

Foto: rodobrana.org