Nie je žiadnym tajomstvom, že Amerika jednu z najlepších (ak nie najlepšiu) vojenskú techniku na svete. Zdá sa ale, že aj vojská Spojených štátov sú si nutného vylepšovania vedomí a aj preto prišli s novou superzbraňou, ktorá má byť postrachom pre nepriateľov.

Americké vojská budú môcť odteraz pracovať s vynovenou verziou bezzáklzovej protitankovej zbrane Carl Gustav, ktorá patrila medzi to najobľúbenejšie, čo sme mohli v tejto kategórii nájsť. Staršie verzie M1, M2 a M3 už ale nespĺňali najnáročnejšie podmienky Američanov, a tak musela prísť na scénu Carl Gustav M4 (v USA známa pod názvom M3A1). Tá je oproti prechádzajúcim verziám takmer o jeden meter kratšia, pričom z jej celkovej váhy ubudlo 3,4 kilogramu.

Mimoriadne praktická zbraň sa tak stane ešte praktickejšou. Očakáva sa tak, že Carl Gustav M4, ktorá sa bude aj naďalej zameriavať na streľbu na veľkú vzdialenosť, si vojsko veľmi rýchlo obľúbi. Mimochodom, hoci nemožno novinku označiť ako raketomet, s raketami niečo spoločné mať predsa len bude. Dokáže totiž vyslať náboj s malou raketkou určenou na väčší dostrel. Do zbrane môžeme použiť tiež rôzne druhy streliva, či už ide o protitankové, explozívne náboje, ale aj tzv. Flechette šípky.

Foto: Saab.com